Енергозбереження: місцеві ініціативи

Починаючи з ЖБК

Переможцем конкурсу на території Одеської області став проект «Енергозберігаючі технології для ОСББ». Він здійснювався Християнським гуманітарно-економічним відкритим університетом спільно з ЖБК «Ленінський -31» (м. Одеса, вул. Генерала Бочарова, 30).

Для досягнення запланованого група управління визначила своїм завданням автоматизацію обліку споживаної теплової енергії. А також автоматичне керування і контроль за температурою повітря у приміщеннях, температурою змішаного теплоносія і його тиском. За проектом було встановлено теплопункт у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Генерала Бочарова, 30. Внаслідок цього в усіх квартирах підтримувалася однакова температура – 22-23 градуси, споживання тепла і плата за нього зменшилися, а якість послуги підвищилася. 

На базі Християнського гуманітарно-економічного університету проводилися заходи: ряд семінарів для ініціативних груп громадян, що бажають створити ОСББ, зустрічі з представниками підприємств, які виробляють енергозберігаюче обладнання, ЖБК «Ленінський-31», конференція з питань енергозберігаючих технологій тощо.

Як наслідок, на сьогодні у процесі організації перебувають дев’ять ОСББ, декілька ОСББ вирішили встановити теплопункти, вийшло кілька телевізійних передач із інтерв'ю представників проекту, що сприяє інформуванню громадян про впровадження енергозберігаючих технологій у житлових будинках.

Планується створення центру інформування та юридичної допомоги ОСББ та ініціативним групам громадян. Створено інформаційний блог проекту, в якому представлені всі результати роботи. Це сприяє інформуванню громадян про можливі механізми і технології енерго­збереження та проведення санації їхніх будинків.

Львівський досвід

Цікавий проект став переможцем на Львівщині. Його назва – «Громадське сприяння сталому розвитку житлового фонду Львівщини та підвищенню його енергоефективності». Він був поданий Львівською асоціацією власників житла і управляючих житловою нерухомістю (місто Львів) спільно із Агентством регіонального розвитку «Перспектива Стрийщини» (місто Стрий) та Жовквівським центром міського розвитку «Світло Культури» (місто Жовква).

Метою проекту є популяризація концепції сталого розвитку житлового господарства в його економічному, екологічному та соціальному аспектах з акцентом на енергозберігаючих заходах. Проект націлений на те, щоб мотивувати власників квартир і будинків до ефективнішого використання енергії та охорони навколишнього середовища, надати їм інструменти практичного застосування енергозберігаючих технологій, залучаючи місцеві ресурси.

Серед ключових положень проекту – вдосконалення управління житловою нерухомістю шляхом проведення просвітницько-навчальної кампанії для певних груп населення; створення спеціальних майданчиків для демонстрації та виховання громадського активу багатоквартирних будинків; ко­операція навколо Асоціації ініціативних власників житла з метою відстоювання їхніх прав та реалізації законних інтересів.

Для вирішення проблеми недостатнього інформування про реальні можливості з енерго­збереження у квартирах і будинках, для передання власного досвіду в енергозбереженні Агентство регіонального розвитку «Перспектива Стрийщини» створює Енергетичний офіс із майстернею енергозберігаючих технологій для квартир і будинків і енергетичним консультантом. Проектом передбачено виготовлення переносного стенду з діючим обладнанням для демонстрації можливостей щодо енергозбереження у квартирах і будинках. Стендове обладнання демонструватиметься на загальноміських та окремих заходах, спрямованих на цільову аудиторію, зокрема в навчальних закладах. Буде створено та розміщено на інтернет-ресурсі «YouTube» 13 відеороликів, що розповідають про досвід АРР «Перспектива Стрийщини» у застосуванні енергоефективних заходів у квартирах і будинках.

Проект також передбачає облаштування настінних світлодіодних світильників у під'їздах (на входах і на всіх поверхах) і в підвалах багатоквартирних житлових будинків міста Жовква. Передбачено придбання готових світлодіодних світильників місцевого виробництва. Вони розраховані на напругу 220 вольт, їхня потужність – 6 ват, ціна та якість відповідають сучасним вимогам.

Наведені приклади свідчать про досить великий потенціал місцевих ініціатив, які треба лише підтримати і втілити у життя. 

Юрій ГЕРАЩЕНКО, президент ГО «Екологічний центр сталого розвитку України»;

Олеся ГОЛОВІНА, кандидат економічних наук, доцент ХГЕУ, ОДЕкУ

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті