Переосмислюючи цінності, змінюючи пріоритети

Відділ прикордонної служби (ВПС) «Одеса», основним місцем дислокації якого є Одеський порт, бере свій початок від Окремого морського контрольно-пропускного пункту «Одеса». Він був розгорнутий 29 травня 2007 року на базі трьох відділень прикордонного контролю – «Одеса-1», «Одеса-2», «Одеса-3» – та двох прикордонних застав – «Чорноморка» та «Ланжерон», у зв’язку з необхідністю створення інтегрованої системи охорони кордону.

Підрозділ носить ім’я командира 26-го Одеського прикордонного загону Олексія Маловського, який мужньо боронив Одесу від ворога у 1941 році, брав участь у проведенні Керченсько-Феодосійської операції і загинув у бою.

Вже кілька років поспіль підрозділ визнається одним із найкращих в Одеському прикордонному загоні.

Основними завданнями відділу є протидія спробам перетинання державного кордону України за підробленими, чужими та недійсними документами в пункті пропуску «Одеський морський торговельний порт», припинення спроб переміщення через державний кордон зброї, боєприпасів та вибухових речовин, недопущення ввезення і транзитного переміщення через державний кордон України важких наркотиків, а також іншим протиправним діям.

Заради комплексної безпеки кордонів, розширення можливостей реагування на випадки контрабанди наркотиків, міжнародного тероризму, торгівлі людьми, нелегальної міграції та іншої протиправної діяльності на кордоні відділ прикордонної служби співпрацює з міжнародними місіями EUBAM, EUAM, Програмою експортного контролю та безпеки кордонів (EXBS), Бюро США з митних питань та охорони кордонів (CBP). Протягом 2015 року для уточнення перспектив подальшої співпраці, ознайомлення з технічним оснащенням та порядком організації і здійснення охорони державного кордону України на морській ділянці підрозділ відвідали іноземні делегації з Франції, Польщі, Фінляндії, США. 

Сьогодні Україна переживає чи не найскладніший етап своєї новітньої історії. З початком військової агресії РФ проти нашої держави основною загрозою на ділянці ВПС є можливе порушення державного кордону збройними формуваннями РФ з використанням військових кораблів та висадкою десанту, а також участь сепаратистськи налаштованих озброєних угруповань у блокуванні прикордонних підрозділів, пунктів пропуску, захопленні зброї, технічних засобів, автомобільної техніки. 

Для протидії цим та іншим загрозам підвищено обороноздатність узбе­режжя Чорного моря: облаштовано пости технічного спостереження «Ланжерон» і «Чорноморка», які здійснюють контроль за морем та повітряним простором. 

Поява зазначених викликів і загроз вимагає від персоналу ВПС нових підходів до національної безпеки на державному кордоні, усвідомлення необхідності підвищення рівня своєї професійної та фізичної майстерності, готовності застосувати військову силу.

Свою Батьківщину треба захищати, берегти рідних і близьких, свій народ – це моральні принципи охоронців українських рубежів, які беруть участь в АТО на сході нашої країни. Двадцять військовослужбовців підрозділу разом з іншими учасниками АТО мужньо протистояли бандформуванням на передовій «гібридної війни». На щастя, всі вони повернулися неушкодженими і зараз виконують поставлені перед відділом завдання. 

Слід зазначити, що активісти і працівники Одеського порту, суб’єк­ти підприємницької діяльності, які тут працюють, не залишились осторонь потреб військових, допомагають грошима та ліками учасникам АТО, вимушеним переселенцям із Донбасу. З початком оголошення мобілізації в Україні сім працівників порту проходили службу у відділі прикордонної служби «Одеса». Двоє з них висловили бажання продовжити службу в лавах Держприкордонслужби і підписали контракти до закінчення особливого періоду в Україні.

Для забезпечення надійної охорони кордону підрозділ активно співпрацює з адміністрацією Одеського морського порту. Спільними зусиллями напрацьовуються нормативні документи щодо підтримання режиму в пункті пропуску, вирішуються проблеми стосовно роботи суб’єктів підприємницької діяльності, апробації технологічної схеми оформлення контейнерів тощо. Така співпраця має реальні перспективи, створюючи підґрунтя для подальшого розвитку та модернізації системи охорони державних рубежів на морській ділянці. 

Вже третій рік поспіль ми зустрічаємо своє професійне свято з нелегким серцем. Зустрічаємо, пам’ятаючи про тих, хто загинув при виконанні свого священного обов’язку, про побратимів, які зараз знаходяться на лінії бойових зіткнень. Сьогодення змушує нас переосмислити цінності, змінити пріоритети. Проте незмінним залишається почуття відповідальності за доручену українським народом почесну справу охорони рубежів Батьківщини, є усвідомлення, що доля та майбутнє країни залежить від мужніх, відданих, сильних духом професіоналів, готових вдень та вночі, на полі бою та у повсякденній діяльності своїм життям захищати Українську державу. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті