У саду та на городі

Розсада суниці

«Напишіть про те, як виростити самому розсаду садової суниці. Петро ІЛИК»

Насамперед варто підготувати посадковий майданчик. Він може бути невеликий, але обов’язково відкритий. Його очищують від бур’яну, удобрюють (на 1 м2 вносять відро дрібного перегною), перекопують. Потім ґрунт вирівнюють граблями.

У грядку пікірують вузлики, що утворилися на вусах суниці. На них повинні бути один-два листочки з зачатками корінців. Беруть їх зі здорових рослин. На 1 м2 розміщують близько ста «вузликів». Відстань між ними – 10 – 12 см. Саджають неглибоко й рясно поливають водою через дрібну сітку з невеликої висоти. У перший тиждень полив роблять через 2-3 дні. Якщо спекотно, плівку піднімають, рослини провітрюють. В іншому – агротехніка звичайна. Через три-чотири тижні виростає міцна розсада суниці садової.

Декілька читачів попросили написати про захист суниці від птахів.

Над насадженнями суниці садової натягують сітку з капронової нитки з вічками розміром 20х30 см.

Коли сітка натягнута, крізь вічка можна збирати ягоди й навіть обробляти рослини, не знімаючи цього своєрідного захисту.

Для натягування достатньо чотирьох або шести міцних кілків. А сітку площею 30 – 40 м2 можна виготовити за день.

До речі, такою ж сіткою обгороджують і ягідні кущі та виноградники.

Захищаємо сливу

«На листках сливи з’явилися червоні плями, воно опадає. Яка причина? Іван РЕШЕТИЛЕНКО»

Це не що інше як «полістиглоз» (червона пля­ми­стість). Крім сливи, гриб уражує листя али­чі, терну і мигдалю. У вологі роки хвороба нано­сить величезної шкоди сливі. При масовому розмножені гриба листя сливи вже в середині літа буває майже суцільно вкрите червоними плямами і незабаром осипається. Безлисті дерева стають ослабленими, і урожайність їх наступного року дуже знижується.

Джерелом поширення інфекції є опалі, пошкоджені хворобою листки. Тому основним заходом запо­бігання хворобі є збирання і спалювання опалого листя. Запобіжними заходами є також обприскування сливи бордоською рідиною: перший раз під час розпускання бруньок 3%-им розчином, другий раз – відразу після цвітіння 0,75%-им розчином.

«Кишеньки» слив. Збудник хвороби – сумчастий гриб – зимує у вигляді спор або міцелію між лу­сочками бруньок або в тріщинах кори. Зараження проходять весною під час цвітіння. З вражених квіток виростають спотворені, деформовані плоди, порожні всередині, без кісточок, видовжені та сплющені. Скоро вони опадають. Поширенню хвороби сприяє прохолодна сира погода під час цвітіння.

Засіб захисту від комах

«Назвіть простий засіб захисту від уїдливих комарів та мух. Наталя СОКОЛОВА»

Перевірений на практиці засіб відганяти комарів, мухи, усіляку мушву – ганусова олія. Щоб не докучала комашня, візьміть аркуш чистого паперу, капніть на нього ганусової олії і, коли вона розпливеться, обітріть обличчя й руки.

Звідки «прийшла» абрикоса

«Цікаво, звідки до нас «прийшла» абрикоса? Вадим СОРОКОПУД»

З абрикосами люди познайомилися давно. Під час розкопок у Ферганській долині були виявлені кісточки абрикоси, що пролежали під землею 5-6 тис. років.

Солодкими абрикосами ласували й у Давньому Китаї, і в Стародавній Греції, і в Римі.

Коли абрикоси стали відомі в Європі, то настільки прийшлися до смаку, що, наприклад, англійці в 1620 р. спорядили спеціальну експедицію до берегів Марокко, й капітанові було дане завдання будь-що привезти саджанці абрикоси. Дивно тільки, що відправили корабель в Африку, а не до Вірменії. Оскільки наука вважає, що абрикоса прийшла до країн Європи саме відтіля.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті