Субсидії: міфи та реальність

Під патронатом Світового банку для працівників ЗМІ Одеської, Миколаївської та Херсонської областей в Одесі проведено семінар-тренінг «Як зберегти тепло в оселі та гроші в кишені». На ньому обговорювалися питання субсидій та заходів з енергоефективності в житловому фонді.

♦Чому пасемо задніх?

За офіційною інформацією, отримувачами субсидій є лише 12,6% мешканців Одеської області (в середньому по Україні – 34%). Це найгірший показник у державі. В інших регіонах люди набагато активніше скористалися можливостями отримати грошову підтримку на сплату тарифів за житлово-комунальні послуги в умовах їхнього стрімкого зростання. Зокрема, лідерами є Сумська (56,3%), Тернопільська (54%), Полтавська (48%) області. 

На думку експерта Світового банку Валентини Войтенко, багато в чому зашкодили певні міфи та дещо упереджене ставлення до допомоги з боку держави. 

– Багато хто ставиться до оформлення субсидії з певним острахом, міркуючи про те, чим доведеться за неї розраховуватися, – сказала Валентина Войтенко. – Треба постійно нагадувати: субсидії – це допомога, яку за умови правильного, відповідно до вимог, оформлення не треба буде повертати. Це безповоротна допомога.

Учасники семінару зосередили увагу на найпоширеніших помилках щодо субсидій. Поговоримо про них і ми. 

1. Зокрема, кажуть, що сім’я не може претендувати на субсидію, якщо будь-хто з членів родини є власником земельного паю.

Насправді ж наявність будь-якого майна, в тому числі квартири, машини, трактора, корови, земельних паїв, не впливає на право отримання субсидії. Під час її розрахунку береться до уваги дохід, що його приносить це майно. Якщо пай (кімнату, трактор) не здають в оренду, то й доходу немає.

2. Дехто вважає, що субсидія не призначається батькам-пенсіонерам, у помешканні яких зареєстровані повнолітні діти, які проживають в іншому місці.

Насправді рішення комісії приймається з урахуванням документу, що підтверджує тимчасову відсутність осіб із числа зареєстрованих. За відсутності документа – на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім’ї.

3. Кажуть, що громадяни можуть втратити субсидію, якщо будуть купувати валюту.

Субсидія не призначається, якщо будь-хто з членів домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням по призначення субсидії здійснив одноразову купівлю товарів (робіт і послуг) на суму, яка на дату купівлі перевищує 50 тисяч гривень. Купівля валюти не входить у перелік вартісних покупок, здійснення яких позбавляє права на субсидію.

4. Вважається, що субсидії не на­даються безробітним працездатним громадянам або сім’ям, до складу яких входять такі особи.

Якщо здорові молоді люди працездатного віку не навчаються, не перебувають на військовій службі, не працюють і не декларують доходів, але на якісь же кошти живуть, то для розрахунку субсидії їм буде враховано умовний дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатної особи: з 1 травня 2016 року – 2900 гривень. І субсидія їм буде призначена.

5. Кажуть, що необхідно використовувати в повному обсязі газ, воду та інші комунальні послуги, на які призначено житлову субсидію, інакше її перестануть надавати.

Це дуже шкідливі чутки, через які наші співгромадяни прагнуть використовувати більше води, газу або електроенергії, ніж їм потрібно. «Випалювати» газ до рівня призначеної субсидії безглуздо: в результаті економії сім’я матиме можливість менше платити у подальші місяці. 

Субсидія призначається в межах соціальних норм площі житла і нормативів використання житлово-комунальних послуг. Її розмір не залежить від фактичного споживання. Якщо сім’я споживає газу, води, електроенергії більше норми, субсидія їй буде призначена, проте всі витрати на спожиті послуги понад нормативи вона повинна заплатити самостійно і в повному обсязі. 

Наприклад, якщо сім’я з двох осіб використала 5 кубометрів гарячої води при нормі 1,6 кубометра на людину, то для оплати вартості 3,2 кубометра їй буде надана субсидія. А за 1,8 кубометра понад норму сім’ї доведеться платити самій. 

Якщо люди користувалися ресурсами дбайливо і не використали всю норму на сім’ю, заощаджені кошти залишаються на рахунку сім’ї і можуть бути використані у подальші місяці, у тому числі і для погашення обов’язкової частки платежу. Або для оплати наднормативного вжитку, якщо в наступному періоді використання газу, тепла або електроенергії значно зросте. 

Наприклад, при нормі 3,2 кубометра гарячої води сім’я використала лише 2 кубометри. Це означає, що кошти за 1,2 кубометра будуть зараховані на наступний період. 

6. Багато хто впевнений, що субсидія не надається за наявності боргів з оплати за житлово-комунальні послуги.

Така норма справді існувала, але була скасована 2011 року.

Відтоді наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не може бути підставою для відмови у призначенні субсидії. Це дозволяє сім’ям вийти із замкнутого кола накопичення нових боргів за комунальні послуги.

Разом з тим слід пам’ятати, що одержувач субсидії має щомісячно сплачувати вартість фактично спожитих послуг за мінусом розміру призначеної субсидії. І це зрозуміло: держава допомагає оплатити житлово-комунальні послуги, але й накладає обов’язок – певну частину цих послуг одержувач субсидії повинен оплачувати.

Якщо вартість спожитої послуги менша, ніж встановлена при розрахунку субсидії обов’язкова частка плати за неї, сплачується фактична вартість послуги за мінусом призначеної субсидії. 

Якщо одержувач субсидії не сплачує за послуги, організації – надавачі послуг повідомляють про це орган соціального захисту. У такому разі надання субсидії може бути припинено, за винятком випадків, коли несплата за послуги пов’язана із затримкою у виплаті заробітної плати, пенсії тощо. 

Надалі субсидія може бути призначена лише тоді, коли громадянин сплатить заборгованість, що утворилася через несплату за послуги у період отримання субсидії. 

7. Певні побоювання пов’язані з тим, що суди після перевірок декларацій забирають субсидії у власників кількох квартир, машин, будинків. 

Насправді володіння другим житловим приміщенням, або більше ніж одним, автомобілем, іншим транспортним засобом враховується при призначенні соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». 

Для призначення житлової субсидії ці критерії скасовано з травня 2015 року. А тому вони не можуть бути причиною відмови у призначенні субсидії або повернення її, якщо субсидію було призначено після 1 травня 2015 року. 

Раніше субсидія справді не призначалася сім’ї, яка володіла двома житловими приміщеннями. Тепер же на державну допомогу можуть претендувати громадяни, що мають у власності будь-яку кількість квартир. Проте субсидію вони отримають лише на одну з них – за зареєстрованим місцем проживання. Але якщо свою другу або третю квартиру сім’я здає в оренду, доходи від цього повинні зазначатися в декларації. 

♦Корисні нагадування

Фахівці прогнозують, що зараз розпочнеться нова хвиля оформлення субсидій. Тому, щоб спростити людям життя, до поштових скриньок знову надійдуть бланки декларацій про доходи із коментарями, як їх треба заповнити. Якщо ж ці бланки не віднайдуть своїх адресатів, їх можна отримати в органах соціального захисту або в уповноважених сільських і селищних рад (у сільській місцевості). Форми бланків також викладені на сайтах Мінсоцполітики та Кабміну. 

Заяву на оформлення субсидії та заповнену декларацію про доходи можна самостійно подати до місцевих управлінь праці та соціальної політики (до сільських і селищних рад) або надіслати ці документи їм поштою. Є можливість відправити їх і через інтернет, якщо заповнити ці документи на сайті ]]>www.subsidii.mlsp.gov.ua]]>.

У містах і регіонах влада самостійно приймає рішення про додаткову підтримку своїх громадян. 

Зокрема, директор департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Олена Китайська повідомила, що протягом опалювального сезону співробітники всіх комунальних установ, що розташовані в Одесі, отримають по 400 гривень на місяць на оплату житлово-комунальних послуг.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті