Путівник зоною конфлікту

Напередодні Великодніх свят у приміщенні Одеського обласного відділення Національної спілки журналістів України відбулася презентація видання «Донбас в огні», що побачило світ на початку року. Книга, яка, за словами авторів, написана у формі «кишенькового путівника зоною конфлікту», має на меті ознайомити читача з «передумовами, проблематикою, термінологією, особливостями війни на Донбасі».

Якщо говорити коротко, то «Донбас в огні» – це сто сторінок, на яких наведено конкретні факти і на їх основі зроблено спробу об’єктивно проаналізувати те, що відбувається на сході України. Вступну частину автори назвали «Коли правда – найкраща зброя», таким чином сформулювавши основну ідею своєї праці. Вони зокрема зазначають: «Три роки Українська держава протистоїть гібридній агресії Російської Федерації – на Донбасі та в Криму. Наше дослідження має на меті стати вступною лектурою для журналістів, аналітиків, дипломатів, експертів, які хочуть розібратися в ситуації, що склалася на сході України, у географічних та соціально-політичних особливостях регіону, зовнішніх і внутрішніх причинах та етапах війни. Ми хочемо застерегти від можливих шаблонів, стереотипів, спрощень, що часто використовуються в медіа. Для нас особливо важливо проілюструвати, в чому полягає «гібридність» військової та інформаційної агресії Кремля…».

Путівник видано п’ятьма мовами – українською, російською, англійською, німецькою, французькою.

В Одесі книгу представляло подружжя Майорових – Аліна і Максим. Мешканці Севастополя, вони наприкінці лютого 2014 року, після анексії Росією Криму, були змушені виїхати на материкову Україну. І для них російська агресія – не абстракція, а реальний біль і втрати. Мабуть, саме тому і презентація книги виявилася не просто заходом «для галочки», а серйозною розмовою з непідробним душевним щемом.

– Ми намагалися зробити об’єк­тивний аналіз подій на Донбасі і в Криму, – сказав Максим Майоров. – Донести правду про них до світової громадськості  і зрозуміти самим, як і чому такі події могли статися на нашій землі. Дуже вдячні всім, хто долучився до роботи над путівником. Зокрема, в нашому авторському колективі є Микола Балабан. За фахом він історик, за волею душі воював в АТО… Книгу видав Центр дослідження безпекового середовища за сприяння Канадського Фонду підтримки місцевих ініціатив. Ми вдячні волонтерам «InformNapalm», відомим експертам, журналістам за надані матеріали, слушні поради й цікаві ідеї. До речі, більшість розділів путівника мають QR-код, за допомогою якого можна отримати набагато більше інформації.

В торговельну мережу наш путівник не надійде. Його поширюємо безкоштовно, а електронну версію можна знайти в інтернеті.

На запитання: «Чому путівник назвали «Донбас в огні», коли «нормативніше» було б «Донбас у вогні»?», Максим відповів:

– Нас постійно запитують про це. І ми в колективі теж сперечалися з приводу назви, але зрештою вирішили залишити саме таку, за аналогією з «Україна в огні» Олександра Довженка…

На мій погляд, аналогія цілком виправдана. І тоді, і тепер Україна палає. І тоді, і тепер гинуть люди, захищаючи рідну землю. 

Підкреслена коректність, строга виваженість і вивіреність фактів, чіткі формулювання – стиль путівника. В ньому відсутнє те, на що хворіє російська пропаганда, – нав’язування бажаних висновків, навішування ярликів, агітаційна істерія та відверта брехня. Автори віддали перевагу об’єктивній констатації фактів історії подій на сході України та в Криму. Інформації для вдумливого читача у книзі «Донбас в огні» – достатньо.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті