Гроші потрібні негайно

З ініціативи Асоціації міст України в Міністерстві фінансів відбулася робоча нарада щодо проблеми заборгованості державного бюджету перед підприємствами житлово-комунального господарства за надані споживачам пільги та субсидії. В нараді взяли участь заступник міністра фінансів Сергій Марченко і заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і ЖКГ Альона Бабак. Позицію органів місцевого самоврядування представляли виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, міські голови та представники міст – членів АМУ, спеціалісти Аналітичного центру АМУ Олег Гарник та Ігор Онищук.

За інформацією Мінфіну, станом на 1 червня заборгованість держбюджету становить близько 33 млрд грн. При цьому в Державному бюджеті України на 2017 рік на надання пільг і житлових субсидій населенню передбачено субвенцію сумою 47 млрд грн, які на сьогодні вже використані. Варто зазначити, що цього року була погашена заборгованість за надані торік пільги та субсидії, яка становила 20 млрд грн.

Через недофінансування підприємств ЖКГ місцеві бюджети змушені постійно їх дотувати. Це питання не могло залишитися поза увагою Асоціації міст України. На виконання рішення Правління АМУ від 24 квітня 2017 року Виконавча дирекція Асоціації зібрала та проаналізувала інформацію щодо заборгованості держбюджету перед підприємствами ЖКГ у розрізі  населених пунктів та регіонів і підготувала звернення до Прем’єр-міністра України. 

Під час робочої зустрічі з Прем’єр-міністром, яка відбулася 25 травня, голова Асоціації міст України Віталій Кличко наголосив на актуальності проблеми і необхідності якомога швидше знайти шляхи її розв’язання.

Цю нараду у Мінфіні було проведено на виконання досягнутих домовленостей. Як зазначив Сергій Марченко, для вирішення проблеми Мінфін працює над законопроектом про внесення змін до Державного бюджету України на 2017 рік. Зокрема, передбачається додатково виділити 15 млрд грн на погашення заборгованості за надані пільги та субсидії. Ці кошти надійдуть до місцевих бюджетів виключно за умови проведення органами місцевого самоврядування перерахунків надлишково нарахованих субсидій. Їх сума становить близько 10 млрд гривень. Таким чином, залишається неврегульованим питання джерела відшкодування близько 8 млрд гривень.

Олександр Слобожан також зазначив, що одним із ключових моментів врегулювання проблеми є прийняття анонсованого Мінфіном законопроекту до перерви в роботі парламенту. «Зміни до Державного бюджету мають бути прийняті до 14 липня, інакше наслідки заборгованості за надані пільги та субсидії будуть катастрофічними як для підприємств теплопостачання, так і для житлово-комунального господарства в цілому», – підкреслив він.

«Попри це, проблема тільки поглиблюються, а вирішення її зволікається», – зазначила народний депутат Альона Бабак. Вона підкреслила, що відповідно до постанови Кабміну від 22 квітня 2017 року № 187, з 1 липня набуде чинності нова ціна на газ, застосовувати яку почнуть з 1 жовтня цього року. Таким чином, вартість природного газу, у тому числі й для потреб підприємств теплопостачання, збільшиться на 25% і становитиме близько 6,215 грн за куб. м (без ПДВ). Це потягне за собою зростання тарифів, і як наслідок – збільшення кількості отримувачів субсидій. Тоді проблема заборгованості держбюджету набуде катастрофічних масштабів.

Під час наради виступили також перший заступник Київського міського голови Геннадій Пліс, заступник Запорізького міського голови Валентина Малиш, начальник управління праці та соціального захисту Уманської міської ради Галина Кучер. Представники громад вказали на негативні наслідки недофінансування державним бюджетом гарантованих державою соціальних пільг і субсидій. Адже органам місцевого самоврядування доводиться  в прямому сенсі цього слова «рятувати» житлово-комунальне господарство, зменшуючи видатки на інші, не менш важливі потреби територіальних громад.

За результатами наради було досягнуто домовленості щодо якнайскорішого внесення в парламент законопроекту про зміни до Державного бюджету, аби визначитися з джерелом фінансування залишку заборгованості обсягом 8 млрд гривень.

♦За повідомленням прес-служби Асоціації міст України

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті