Шведський стіл із флотським колоритом

Матросам і старшинам, що служать на Західній військово-морській базі ВМС, цей рік запам’ятається зокрема плановим переходом на нову систему харчування. Новий підхід випробували у 

2015-му в рамках пілотного проекту Офісу реформ Міністерства оборони України.

Їдальня. Моряки рухаються вздовж лінії роздачі, самі накладаючи собі першу, другу, третю страву.

Мимоволі згадалася війсь­кова їдальня радянських часів з убогим, одноманітним харчування. Єдиною розрадою для багатьох була найближча невибаглива припортова кафешка, куди після обіду або вечері можна було забігти... 

– Харчування набагато краще, ніж раніше, – впевнено говорить тимчасовий вико­нувач обов’язків началь­ника їдальні старшина Владислав Кочержинський. – До під­писання контракту мені випало працювати в готельно-ресторанних комплексах на виїзних банкетах. У системі військового харчування працюю лише два роки, але з упевненістю можу сказати, що навіть у ресторанах високого гатунку немає такого кухонного обладнання, як тут. 

Міноборони провело в цій військовій частині поточний ремонт об’єктів продовольчої служби, закуплено та встановлено нове сучасне холодильне, технологічне, механічне та інше кухонне обладнання.

Відповідно до концепції реформи, частина відмовилася від послуг компаній-аутсорсерів. Страви тепер готує військовий кухар на кухні частини, а меню у спеціальній програмі формує начальник продовольчої служби. Зараз каталог продуктів налічує понад 300 позицій. До реформи було вдесятеро менше.

Надходження та витрати продовольства під контро­лем, вони фіксуються від довозу на склад до використання на кухні. Кошти, зекономлені за рахунок автоматизації, заплановано на урізноманітнення раціону. Всі продукти за каталогом централізовано закуповуються через «ProZorro».

Сучасні пароконвектомати, печі, спліт-системи, посудо­мийні машини, овоче­різки, картоплечистки, витяжки та кондиціонери слугують одній меті – зменшити обсяг ручної праці кухарів, кало­рійно та смачно нагодувати військовослужбовців. А різно­манітні інгредієнти салат-бару – свіжі помідори, огірки, капуста, зелень, болгарський перець – дозволяють мо­рякам самим приготувати салат, заправивши його рослинною олією або соусом. Також на вибір можна взяти мариновані або солоні ово­чі, консервовані зелений горошок, кукурудзу та іншу смакоту. 

Особливо небайдужі до салат-бару молоді моряки. Багато хто з них зізнався, що ніколи ще в житті так добре не харчувався. 

– Збільшення кількості страв, якісних і калорійних продуктів сприяє повноцінному живленню організму, що важливо при роботі з великим навантаженням, як у мене, – ділиться враженням водолаз старшина Микола Осика.

– Нам особливо при­ємно, що зміни в системі харчування починаються саме з нашої військової частини, – продов­жує розмову командир катера «Коростень» Андрій Чижик. 

До вподоби новації й дів­чатам. 

– Раціон у військовій їдальні став схожий на домашній. Таке відчуття, ніби сама готувала. Дуже смачно! – говорить старший матрос Ірина Рігац. 

– Нам, військовослуж­бовцям, просто бракує часу на приготування їжі. Після відвідування цієї сучасної їдальні вже не треба носити на службу контейнери з бутербродами. Тут завжди можна смачно пообідати, ще й в умовах європейського сервісу, – доповнює свою подругу Олена Шелест.

– Новація дала змогу значно розширити й урізноманітнити меню, – зазначає начальник продовольчої служби тилу полковник Олександр Кустанович. – Тепер кожен сам обирає приготовані страви, десерт. За організацією це все нагадує «шведський стіл».

До кінця року Міноборони планує перевести на оновлену систему харчування ще низку військових частин. Для цього зараз ремонтують їдальні, закуповують обладнання та набирають штат кухарів. Концепцію реформи системи харчування у Збройних силах України було затверджено на початку року, після дворічної розробки. Очікується, що за три роки нові стандарти впровадять у всіх військових частинах.

Позитивні зміни відзначають багато які командири. На їхню думку, новації впливають і на свідомість військовослужбовців. Гарне обслуговування сприяє зростанню рівня загальної побутової культури.

Рубрика: 
Район: 
Выпуск: 

Схожі статті