Тяжкий досвід екстремального туриста

У США помер студент Отто Вормбір, якого нещодавно звільнила північнокорейська влада. У КНДР його було засуджено на 15 років за спробу поцупити пропагандистський плакат у якості сувеніра. Дії пхеньянських можновладців аж ніяк не супроводжувалися визнанням неадекватності покарання порушенню. Ув’язнений був тяжко хворий і вже давно перед тим впав у стан коми. Тож не дивно, коли все інтерпретуватиметься як акт милосердя, – втім, він у будь-якому разі виявився запізнілим. Але «Нью-Йорк Таймз» пише, що багато які подробиці звільнення залишаються таємницею. Зазначено тільки, що на момент улаштування справи в Пхеньяні перебував колишній професійний баскетболіст Денніс Родмен, який має контакти в північнокорейських владних колах і водночас є знайомцем президента Трампа. З іншого боку, речниця Держдепартаменту США заявила, що пан Родмен жодного стосунку до справи не має.

Вормбір захоплювався подорожами. І коли китайська туркомпанія запропонувала «бюджетну мандрівку в таке місце, від якого твоя мама воліла б тебе бачити подалі», він, властиво, спокусився. Його затримали у пхеньянському аеропорті в січні минулого року. Звинувачення формулювалося як «ворожий акт» стосовно місцевого режиму – без уточнень. Слідство тривало два місяці, а суд – одну годину. За бажання обміняти екзотичний постер на вживане авто вартістю 10 тисяч доларів, яке обіцяв йому знайомий, 21-річний авантюрник мав сидіти до 36-ліття, причім в умовах вельми суворіших від тих, що бачив у вітчизняному кіні про рідні американські в’язниці, теж, до речі, не найпоблажливіші у світі до своїх мешканців. 

П’ятнадцять років обернулися п’ятнадцятьма місяцями – але не без «компенсації» за скорочення строку. Звільненню передували розмови про долю Вормбіра, що точилися між представниками двох країн на перемовинах, загалом присвячених тяжкій проблемі північнокорейської ядерної програми. Ці бесіди відбуваються в норвезькій столиці. З американського боку в них беруть участь особи з розряду «колишніх», тобто люди, що наразі певної відповідальної посади не обіймають, але їхній авторитет у держапараті залишається високим. З північнокорейського ж боку, звісно, там присутні особи, офіційно працевлаштовані в наближених до влади установах.

Про конкретні деталі перебування Вормбіра в ув’язненні мало що відомо, оскільки північні корейці понад рік не допускали до нього шведських службовців, які виступали посередниками між Вашингтоном і Пхеньяном. Аж ось північнокорейські представники запросили термінової зустрічі у Нью-Йорку і заявили про тяжкий фізичний стан ув’язненого. Американський службовець, що займається контактами з сусідами по океану, завимагав повернення громадянина США на вітчизну. Конкретні аргументи з двох боків, як уже зазначалося, широкому загалові невідомі, але невдовзі президент Трамп особисто відрядив до Пхеньяна посланця від Держдепу і команду медиків, аби вони якомога скоріше доставили бідолашного мандрівника додому. 

Містер Вормбір, на час звільнення вже 22-річний, пробув у комі «понад рік і потребував термінового медичного втручання», зазначив колишній губернатор Нью-Мексико Білл Річардсон, який останнім часом займався цією справою, зокрема контактував як з родиною студента, так і з чиновниками вельми недружньої до США держави. Інший високопосадовець, який зволів не називатися, заявив, що дослідження обставин з’ясувало факт неодноразового побиття американського громадянина наглядачами. Були побоювання, що пана Вормбіра в ув’язненні навмисне вбито. 

Що саме сталося з нещасним Оттом у КНДР, ніхто до ладу не знає. Його родині було сказано, що він захворів на ботулізм і випив снодійне – от і заснув на цілий рік. Та деякі американські посадовці впевнені, що його хвороба була наслідком брутального поводження з ним у тюрмі. Невдовзі після звільнення злощасний студент помер.

Тим часом у Північній Кореї залишаються ще троє ув’язнених американських громадян. «Нью- Йорк Таймз» пише, що їм світять тісні камери, мінімальне харчування, обмаль води й денного світла та брак спілкування із зовнішнім світом. Цьому передує присилуване зізнання у плині щоденних тривалих – до 15 годин поспіль – допитів, скорий суд і багато років каторжної роботи без надії на апеляцію. Тоні Кіма заарештовано 23 квітня, а Кіма Хак-сонга 6 травня. Обох звинувачено, як і Вормбіра, у «ворожих діях». Мало що відомо про третього громадянина США, Кіма Донг-чула, ув’язненого від 2015 року за звинуваченням у шпигунстві. Якщо узагальнити інформацію, всі троє втрапили в халепу в марній надії, що від важкої руки північнокорейської юстиції їх захистить американське громадянство, і наважилися поїхати до КНДР.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті