Хто господар у вашому домі?

У 60-80-х роках у процесі індустріалізації радянської держави Любашівка активно розбудовувалась, і житлові потреби громадян тодішня влада вирішувала за рахунок будівництва багатоквартирних будинків. В результаті такої житлової політики у райцентрі виросли цілі мікрорайони стандартних двоповерхівок.  Раніше головною структурою, котра займалась ремонтом і обслуговуванням багатоквартирних будівель, був комунгосп. У лихі 90-ті через незрозуміле реформування (чи безгосподарність) комунгосп перестав існувати, а суспільний житловий фонд «осиротів». Поступово цей фонд старів і зношувався. Треба було терміново вирішувати назрілу проблему. 

Частина жителів пішла найлегшим шляхом — почала нарікати на місцеву владу, мовляв, це вона повинна подбати, аби в під’їзді стіни були пофарбовані і щоб під стелею горіла лампочка. Споживацькі настрої, культивовані в епоху розвинутого соціалізму, виявились дуже живкими.  Але, на щастя, не всюди. Бо інша половина мешканців сама взялась наводити вдома лал. Кільком діяльним будинковим комітетам вдалося мобілізувати власників квартир на косметичний ремонт під’їздів та впорядкування дворів. Але справжні ентузіасти пішли ще далі. Аби справитись із набагато складнішими завданнями і щоб їхня діяльність мала цілком законний характер, вони організували ОСББ — об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. 

Слід сказати, що ОСББ – це зовсім нова справа. Проте за кілька останніх років у Любашівці створено 7 ОСББ. Мешканці семи багатоквартирних будинків, розташованих на головних вулицях Любашівки, образно кажучи,  стали першопрохідцями реального самоврядування у низовій ланці громади. Запитання: хто в домі господар? — цих людей точно не поставить у тупик. Адже господарі — вони самі.  

Кажуть, що гуртом і батька легше бити. ОСББ – ліпший тому доказ. Адже новостворені об’єднання тепер сміливо беруться за такі справи, які окремому власнику квартири не під силу. 

 Як все відбувається в реальності? Запитаємо про це одне з найактивніших об’єднань — ОСББ «Росток»,  засноване мешканцями будинку за номером 91 по вулиці Софіївській. 

— Перш за все, ми офіційно зареєстрували наше ОСББ в державних органах і відкрили рахунок в банку, – розповідає голова ОСББ Тетяна Будяченко. — На даний час ми встигли оформити державний акт на землю під будинком. І це вже немало. На зборах одностайно вирішили з кожної квартири щомісяця вносити на рахунок ОСББ певну суму коштів. Нині накопичили солідну суму, але її ще недостатньо, аби розпочинати серйозний ремонт. Адже плани у нас справді грандіозні: хочемо перекрити дах, утеплити стіни. 

— Які ще переваги дає пожильцям ОСББ? – запитую жінку. – Адже кошти в копилку можна складати і без створення громадського органу…

 —  ОСББ відкриває перед його членами багато нових можливостей. Візьмімо наш «Росток». По-перше, в новому статусі ми зможемо скористатися «теплим кредитом» від держави на утеплення будинку, – загинає пальці голова ОСББ. — Зараз ми оформлюємо банківські документи на цю позику. Крім того, фінансову допомогу нашій спілці тепер зможе надати селищна рада. Власне, вона, спасибі їй величезне,  вже виділила нам позаторік 20 тисяч гривень, а торік – 50 тис. грн. Отож, зараз накопичуємо на своєму рахунку не тільки власні кошти, а й допомогу від селищної ради. 

 У Любашівській селищній раді почули і підтримали всіх, хто об’єднався  і звернувся до неї по допомогу. У 2016 році на потреби об’єднань співвласників багатоквартирних будинків з бюджету селища було виділено 80 тисяч гривень, а торік – уже 130 тис. грн. Бюджетні кошти на свій розвиток отримали такі ОСББ: «Росток», «Берізка», «Вербиченька», «Світанок», «Віта», «Софіївське». Найбільшу суму за час свого існування отримали  члени уже згадуваного ОСББ «Росток».  

Бюджетні гроші члени будинкових об’єднань витратили на найнагальніші потреби. Так, ОСББ «Вербиченька» поміняло вхідні двері у всіх трьох під’їздах будинку і три вікна. Хтось полагодив сходові прольоти, хтось – навів лад у підвалах. Словом, коштами розпорядились по-хазяйськи. 

Але напрошується зовсім інше питання. Сім ОСББ на таке містечко, як наше, — багато це чи мало? За даними селищної ради, нині в райцентрі 62 багатоповерхових будинки. Отож, і об’єднань повинно було б бути на порядок більше. Однак, як не прикро, багато мешканців багатоповерхівок вперто вичікують. Сподіваються: може селищна влада все-таки відновить комунальну службу, і можна буде й далі перекладати проблеми на неї. 

— Сьогодні ми справді працюємо над тим, щоб відновити комунальну службу, — ділиться планами Любашівський селищний голова Геннадій Павлов. – Це надзвичайно важке завдання, бо за десятиліття втрачено всю матеріально-технічну базу, яка колись існувала. Проте новій комунальній службі, як не крути, а легше працюватиметься з ОСББ. Візьміть найпростіше — договір на обслуговування будинку, його потрібно буде з кимось підписати.  

Отже, майбутнє — за об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків. А тим більше, за такими, що прагнуть власними руками зробити своє життя кращим. Любашівський селищний голова Геннадій Павлов вважає, що людям беручким і хазяйновитим завжди потрібно допомагати. Тим паче, що таким чином вдасться поліпшити стан житлового фонду селища. Дбаючи про кожен окремий будинок, можна змінити загальне обличчя Любашівки — зробити його привабливішим і для гостей, і для самих любашівчан.

На знімку: Підготовка до зими  

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті