Про індексацію пенсій та монетизовані субсидії – Буряченко

Уперше пенсіонери, які мають право на субсидію, отримують одночасно дві виплати. Про особливості та правову основу цих виплат «Одеським  вістям» розповідає начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Олександр Буряченко.

- Олександре Євгеновичу, у чому особливість березневої індексації пенсій?

- З березня 2019 року запроваджено проведення автоматизованої індексації пенсій з урахуванням інфляції та зростання заробітної плати у країні. Порядок проведення індексації затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124. Індексація пенсій, звичайно, провадилась і раніше. Але тоді індексували пенсії тільки непрацюючим пенсіонерам у випадку, якщо рівень інфляції у країні перевищував 3 відсотки. При цьому, індексувалась лише частина пенсії у межах мінімальної.  

На сьогодні механізм індексації змінено. Суть змін полягає в тому, що під час індексації враховуються три показники: оновлена середня заробітна плата, суми в 50 відсотків рівня  інфляції та стільки ж від зростання середніх зарплат за 2018 рік, з яких було сплачено єдиний  соціальний внесок. 

Індексацію проведено на базі середньої заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії. Це середній показник заробітку за 2014-2016 роки, що становить 3764,40 грн. Із жовтня 2017 року після ухвалення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій», яким і розпочато в країні пенсійну реформу, з урахуванням саме цього показника проведено осучаснення всіх раніше  призначених пенсій. 

Отже в березні середню заробітну плату (3764,40 грн) збільшено на показник 1,17, розрахований як співвідношення 50 відсотків інфляції в 2018 році і 50 відсотків приросту заробітної плати.

Індексується частина пенсії, яка обчислена відповідно до Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Жодні інші доплати до пенсій не підлягають індексації. Також не підлягають індексації пенсії, призначені на умовах «спеціальних законів», за винятком Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 

У випадку, якщо розмір пенсії, обчислений на загальних умовах, після проведеної індексації виявився більшим  розміру пенсії, призначеної за нормами «спеціальних законів», в автоматичному режимі з 01.03.2019 таких осіб переведено на пенсію згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У подальшому, у разі незгоди, особа може звернутися до об’єднаного управління Пенсійного фонду із заявою про повернення на пенсію, що отримувала до перерахунку. 

Слід зазначити, що при однакових показниках середньої заробітної плати та застосованого коефіцієнту індексації, сума підвищення для кожного пенсіонера є різною. Збільшення пенсії залежить від індивідуальних коефіцієнтів страхового стажу та заробітку. Чим більше людина має страхового стажу та чим більший заробіток отримувала, тим більшим буде підвищення пенсії. 

У випадку коли розмір підвищення в результаті перерахунку не досягає 100 грн, встановлюється доплата до зазначеного розміру. Також у березні проіндексовано пенсії особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначені за Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При обчисленні цих пенсій на сьогодні індивідуальний показник заробітної плати, отримуваної за роботу в зоні відчуження, збільшується на показник середньої заробітної плати 928,81 грн, який не змінювався з 2012 року і саме його збільшено  на коефіцієнт 1,17.

Крім цього особам, я  кі отримують пенсію відповідно до Закону України «Про загально­обов’язкове державне пенсійне страхування» в розмірі, що не перевищує  мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною другою статті 28 цього Закону, а саме 1669,20 грн і мають необхідний страховий стаж (для пенсій, призначених  до 01.10.2011 - чоловіки 25 років, а жінки - 20 років, після 01.10.2011- чоловіки 35 років, жінки – 30 років) встановлюється одноразова доплата в розмірі прожиткового мінімуму   для непрацездатних осіб, встановленого на 01.01.2019 та збільшеного на коефіцієнт 1,61,  тобто 2410,17 грн.

- Як ці зміни відобразились на підвищенні розміру пенсій громадян?

- Середній розмір підвищення  з урахуванням одноразової доплати  становить 612,10 грн. Якщо розглянути статистику, то підвищення розміром 100 грн отримали 95556 осіб,  від 100 грн до 400 грн – 123980 осіб, від 400 до 500 грн – 39468 осіб, від 500 до 700 грн – 38 722 осіб,  від 700 до 1000 грн – 20461 особа, понад 1000 грн – 141076 особа.

Одноразову доплату встановлено  127 232 особам.

- Деякі пенсіонери вперше разом з пенсіями отримають монетизовані субсидії. Механізм монетизації має три етапи. У чому полягає особливість одночасної виплати пенсій і субсидій на першому етапі – у найближчі місяці?

- У відповідності із постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176  розрахунки за комунальні послуги виплачуватимуться безпосередньо одержувачам субсидій готівкою. Слід зазначити, що перелік осіб, яким виплачуються субсидії та їх розмір формують органи соціального захисту населення. Кожному одержувачу субсидій «Укрпошта» надішле повідомлення про встановлений розмір субсидії в готівковій формі для оплати комунальних послуг. Виплата призначених коштів пенсіонерам здійснюється через Пенсійний фонд України. Тобто разом з пенсією людина отримає субсидію. Тим людям, які отримують  пенсію в банківських установах кошти будуть перераховані на їх особисті рахунки одночасно з пенсією, іншим - на рахунки підрозділів АТ «Укрпошта» для подальшої доставки  безпосередньо громадянам. Ще раз хочу зауважити, що  виплата  пенсій і субсидій  буде провадитися одночасно    з 4 по 25 число кожного місяця.

- Де можна отримати додаткову інформацію про права на субсидію? 

Перш за все, зверну увагу, що для отримання монетизованих субсидій не потрібно надавати документи до територіальних управлінь Пенсійного фонду України, на яких покладено функцію виплати субсидії.

З питань же, пов’язаних з визначенням права на субсидію та її розміру, порядку оформлення необхідно звертатися  безпосередньо до органів соціального захисту.

Район: 
Выпуск: 

Схожі статті