ТЕМА ДНЯ: БУДЬМО ОБЕРЕЖНИМИ. Взаємодопомога та обмін досвідом

Вихід на службу суден Морської охорони Держприкордонслужби України щоразу включає в себе різноманітні елементи: тут і дотримання морських традицій, ритуалів, надання допомоги судну, що потерпає, забезпечення режиму закритого району та ще безліч задач.

Як повідомляє прес-служба Ре­гіонального управління морської охорони, під час виконання завдань з охорони державного кордону катер Морської охорони зустрів у точці рандеву іноземних гостей. Фрегат «Barbados» та ракетний катер «Marti» Військово-Морських Сил Туреччини прибули до Одеси в рамках тактичних навчань.

В Азовському морі корабель Мор­ської охорони виконував особливі завдання із висвітлення надводної обстановки в Маріупольському та Бердянському районах моря, у рамках спільних дій з корабельно-катерним складом ВМС ЗСУ за задумом штабу Об’єднаних Сил. Морський дозор пройшов майже 120 морських миль. Незважаючи на потепління та схід криги, активної навігації ще немає, навіть серед рибопромислових суден. А ось кораблі та катери БО ФСБ РФ активно супроводжують усі дії української сторони.

На річці Дунай кораблю Морської охорони під час несення служби довелось організувати рятувальну операцію. Один із теплоходів, що перевозив мінеральні добрива, на шляху прямування наскочив на мілину в українській частині річки. Командир корабля оперативно оцінив обстановку, враховуючи ймовірну загрозу проникнення хімічного вантажу в річкову воду, а також інтенсивність навігації однією з основних судохідних артерій Європи. І, керуючись нормами міжнародного морського права та чинної практики, організував обстеження району, уточнив ступінь пошкодження судна та запропонував допомогу екіпажу. За словами капітана врятованого теплохода, корпус судна не пошкоджено, екіпаж не травмовано, витоку небезпечного вантажу не було. Враховуючи водотоннажність та завантаженість судна, самостійно надати допомогу корабель Морської охорони не міг. Тому негайно були проінформовані відповідні служби найближчого порту. А морські прикордонники залишалися в районі навігаційної події, забезпечуючи контроль за обстановкою та безпекою судноплавства в межах компетенції. Протягом доби із залученням портових буксирів судно було знято з мілини й воно попрямувало за своїм маршрутом.

Питання безпеки морських шляхів та забезпечення режиму державного кордону на морі широко обговорювалося протягом тижня на різних рівнях. Керівництво Морської охорони Держприкордонслужби долучилося до «Одеських дебатів», які були ініційовані німецьким фондом Маршала Сполучених Штатів Америки та Міністерством закордонних справ України за підтримки Фонду Бумбураса. Зазначений формат суспільно-політичних обговорень заснований з метою сприяння безпековому діалогу між Україною, Чорноморським регіоном та трансатлантичними партнерами.

Також делегація Морської охорони Держприкордонслужби на чолі із начальником Регіонального управління контр-адміралом Олегом Костуром із робочим візитом відвідала штаб-квартиру Берегової охорони Грузії в м. Поті.

У ході візиту офіцери Морської охорони ознайомились із досвідом реалізації реформ, які були запропоновані та запроваджені в останні 10 років в Грузії в рамках Програми з питань експортного контролю та безпеки кордонів (EXBS), Державного департаменту США та за підтримки інших міжнародних донорів. Тут створені та функціонують об’єднаний морський операційний центр, центр технічної підтримки корабельно-катерного складу. Зокрема, делегація детально вивчила результати модернізації одного з проектів катерів, аналог якого є і в Морській охороні Держприкордонслужби. Це - заміна двигунів, дизель-генераторів, покращення умов розташування екіпажу, осучаснення навігаційного, радарного обладнання, а також обладнання зв’язку.

Крім того, на зустрічі була досягнута домовленість про обмін навчальним потенціалом із грузинськими колегами. Вони запропонували досвід інструкторів оглядових груп, які пройшли багаторазове навчання в кращих структурах Берегової охорони світу та за програмами НАТО. Від української сторони до грузинських колег планується направити мультиплікаторів із відділу спеціальних дій на воді, які проходили спеціалізоване навчання із дайвінгу в США, і готові поділитися отриманим досвідом, у тому числі й бойовим.

У рамках забезпечення єдиного підходу до безпеки міжнародних морських шляхів у Чорноморському регіоні Морська охорона  Держ­прикордонслужби України та Бере­гова охорона Грузії розглядають можливість спільного патрулювання певних районів. Першу спробу заплановано на час міжнародних навчань «Сі Бриз-2019», у яких традиційно беруть участь морські прикордонники України і їх грузинські колеги. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті