Інвестиції у майбутнє

Світові капіталовкладення у відновлювальні джерела енергії торік склали понад 300 млрд. доларів США. Значна їх частина надійшла у розвиток альтернативної енергетики України, й Одеської області зокрема. Нашим регіоном зацікавилися  провідні вітроенергетичні та інвестиційні компанії з Китаю, Туреччини, Данії, США, Німеччини, Литви, Бельгії. Великий потенціал криється в найбільш ефективних напрямках: вітроенергетика, сонячна енергетика, біоенергетика та гідроенергетика.

Сонце і вітер — невичерпні джерела енергії

Торік Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області видав сертифікати про готовність до експлуатації об’єктів альтернативної енергетики з використанням сонячної енергії у селі Ярове Тарутинського району та смт Сергіївка Білгород-Дністровської міськради. Цьогоріч дозволено будівництво 4 об’єктів альтернативної енергетики в Арцизькому, Ізмаїльському, Татарбунарському, Роздільнянському та Лиманському районах. 

Вітер також є одним з ключових джерел енергії для Одещини. У найближчій перспективі вітроенергетика стане у нас успішною масштабною галуззю. Уже кілька вітрових станції готові «запрягти» вітер. Інші будуються у Лиманському, Балтському, Білгород-Дністровському та Овідіопольському районах. Загальна сума інвестицій перевищує мільярд євро. 

Реалізація проекту з будівництва вітроелектростанцій позитивно вплине на розвиток місцевих громад, дозволить створити нові робочі місця та покращити інфраструктуру.  

На думку голови правління Укра­їнської вітроенергетичної асоціації (УВЕА) Андрія Конеченкова, «впровадження вітроенергетичних технологій дозволяє не тільки інвестувати в місцеву економіку, використовуючи екологічно чистий енергоресурс, а й уникнути військових конфліктів за імпортоване викопне паливо. Вітроенергетика — це шлях до мирного, стабільного, екологічно чистого майбутнього нашої планети». 

Сьогодні енергія вітру забезпечує світ екологічно чистою енергією. В Україні вже діють десятки ВЕС, оснащених як імпортними, так і власними вітроагрегатами. Згідно з Енергетичною стратегією України до 2030 року частку альтернативної енергетики у загальному енергобалансі країни буде доведено до 20 відсотків. 

Біогаз з поля і плавнів

Високий рівень розвитку аграрного сектору на Одещині може забезпечити виробництво біопалива та «зеленої» енергії. З 2007 року в Саратському районі працює міні-завод потужністю 7 тис. т біодизелю на рік. У Арцизькому районі відкрито завод з виробництва біопалива, у селищі Окни зведено комплекс з переробки органічних відходів і силосу в біогаз для виробництва електричної та теплової енергії, у Теплодарі —  фотогальванічну електростанцію. 

Невичерпним  природнім ресурсом також є очерет. Більш ефективно можна використовувати малородючі землі, які розпайовані, але не придатні для традиційного сільського господарства. На них варто вирощувати енергетичні культури: вербу, тополю, міскантус, світчграс та інші. Їх культивування активно розвивається у Європі: для фермерів це прибутковий бізнес і покращення стану земель, для місцевих громад — плата за оренду, створення нових робочих місць, для країни — енергонезалежність, покращення екологічного стану. За розрахунками науковців, з 1 млн. га можна зібрати 11,5 млн. т врожаю енергокультур, що здатні замінити 5,5 млрд. куб. м природного газу.

«Сонячний зайчик» для осель

Одещина посідає сьоме місце серед регіонів України за кількістю приватних домогосподарств, оснащених сонячними панелями, яких уже нараховується близько 400. Вони можуть не лише використовувати енергію власного виробництва, а продавати надлишок державі за спеціальним тарифом. Їхня кількість збільшуватиметься за рахунок виробництва в країні більш доступного обладнання, необхідного для будівництва «під ключ» сонячних та вітрових електростанцій. Так, в Одесі інверторне устаткування під брендом SEMAG виготовлятиме ТОВ «С-Інжиніринг» у співпраці з компанією «Метрополія». За інформацією генерального директора цієї фірми Віктора Куртєва, лише в Одеській області сукупна вартість проектів «Метрополії» становить приблизно 1 мільярд 200 мільйонів євро. Половина з них — сонячна енергетика.

На превеликий жаль, стимулюванню жителів регіону до виробництва і споживання «чистої» електроенергії може перешкодити нещодавно ухвалений Верховною Радою законопроект про «зелений тариф» разом із правкою, яка передбачає, що домашні СЕС можуть розміщувати сонячні панелі виключно на дахах та фасадах будівель. Експерти відзначають, що таке обмеження діятиме лише на користь енергокомпанії ДТЕК Ріната Ахметова. 

Загалом, Одещина активно рухається в напрямку використання відновлювальних джерел енергії, що дозволить значно скоротити обсяги споживання традиційних енергетичних ресурсів і поліпшити екологічний стан біосфери та довкілля.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті