Незважаючи на примхи погоди

НЕРЕКОРДНИЙ ВРОЖАЙ

Аграрії району зітхнули з полегшенням, адже позаду залишилася найвідповідальніша пора – битва за основний урожай року. 

Як свідчить досвід провідних аграріїв, ще жоден рік не був схожий на попередній. Новий сезон диктує нові правила поводження із землею, і не завжди все вирішує майстерність хліборобів – значні корективи вносить і погода.

Так, проблеми із закладенням урожаю 2019 року розпочалися ще торік з осені. Тривала відсутність вологи не сприяла появі дружніх сходів озимих культур. Сільгоспвиробники були змушені йти на ризик і приймати рішення про більш пізні строки посіву озимини. Відтак це позначилося на якості сходів, а в зиму вони увійшли слабкі та зріджені. 

Не врятувало ситуацію навіть підживлення полів та виконання інших технологічних операцій із догляду. 

Свою «ложку дьогтю» додала і весна 2019 року, яка видалася спочатку холодною і затяжною, а потім ще й вдарила спека. Це також не сприяло розвитку рослин. І хоч перед жнивами погодні умови склалися більш вдало, та дорогоцінний час було втрачено – колос сформувався напівпорожнім, і зерно вийшло дещо щуплим. Відповідно, аграрії не отримали того врожаю, що планували на початку сезону.

– Якщо поглянути на відомість оперативного зведення про хід збирання ранніх зернових та зернобобових культур, то у нинішньому році сільгоспвиробники району отримали середню урожайність на рівні 28,5 центнерів з гектара, – розповів в.о. начальника відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації Ігор Котляр. – А торік кожен гектар видавав по 33,8 центнерів. Навіть ці цифри свідчать про те, що через погодні умови аграрії недоотримали очікуваного результату.

Що стосується валового збору зернових та зернобобових культур, то, за підсумками жнив, хлібороби району засипали в засіки майже 40 тисяч тонн збіжжя. Таку кількість вони зібрали з площі в 14 тисяч гектарів.

– Здавалося б, в умовах цього року, коли сільгоспвиробники отримали більш скромну врожайність, має бути значний попит на зерно, – продовжив Ігор Котляр. – Але, на жаль, нині ринок диктує свої ціни на зернові культури, і вони не радують: закупівельна вартість пшениці наразі становить 3,500-3,600 грн за тонну, тоді як у минулому році в цей сезон давали по 3900 грн. Як бачимо, низька урожайність тут ні до чого. Зібрано менше, попит є, але ціни диктують зернотрейдери, і вони не завжди зважають на те, в яких умовах і якими зусиллями плекався урожай. Тож робити прогнози щодо того чи підвищиться ціна на борошно і хліб – невдячна справа. На жаль, від сільгоспвиробників це не залежить. Їхня справа – виростити хліб, а от результатами праці аграріїв розпоряджається хто завгодно.

Ігор Анатолійович додав, що в умовах несприятливої погоди в районі є сільськогосподарські підприємства, де домоглися дуже пристойних показників. Серед таких – ФГ «Мельник» (керівник Микола Мельниченко), де продемонстрували найвищу урожайність пшениці на рівні майже 50 центнерів з гектара. Тут відіграло роль дотримання технологій обробітку та підготовки ґрунту до посіву озимини, вчасне внесення мінеральних добрих та засобів захисту рослин, наявність нової сучасної техніки тощо. 

Непогано спрацювали у фер­мерському господарстві «Рок­солана», де отримали 45 центнерів з гектара, ТОВ «Весна Агро» та ФГ «Земля» – кожен гектар пшениці видав по понад 40 центнерів.

Поряд з цим є досить потужне господарство, де показали всього 21,9 центнери. Це найнижча урожайність в районі. А середні показники по всіх господарствах сягнули 28,9 ц/га.

Ось така загальна картина по району. Як бачимо, там, де дбають про урожай із самого початку сезону – там і результати радують. І навіть примхи погоди не завжди стають на заваді відповідальним та вимогливим керівникам господарств.

На знімку: Ігор Котляр (ліворуч) з помічником комбайнера ТОВ «Апікс» Геннадієм Циханським

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті