Яськівська громада: було б бажання, будуть й перспективи

Яськівська сільська об’єднана територіальна громада була створена в квітні 2017 року. За перспективним планом, вона не мала жодних перспектив для розвитку. Чимало експертів свого часу відмовляли Яськи та Троїцьке (два села, що утворили громаду) об’єднуватись саме в такій конфігурації. Проте місцеві жителі ризикнули та створили ОТГ. З того часу їхній бюджет зріс з 8 до 16 мільйонів гривень, з’явились нові можливості, громада була визнана спроможною. Тому ми разом з «Асоціацією міст України» поїхали до Яськівської ОТГ, щоб дізнатися, як їй вдалося відстояти своє право на існування.

Почали з кабінетів

Після об’єднання Яськівська громада зіштовхнулася з великою кількістю проблем. В неї не було навіть пристойної адміністративної будівлі. Рік довелося працювати за несприятливих умов, без опалення взимку та інших необхідних зручностей. За цей час вдалося завершити капітальний ремонт приміщення, полагодити дах, в усіх кабінетах встановити нові комп’ютери. Це тільки невеличкий перелік того, як приводили до ладу робоче приміщення, бо все робилося практично з нуля. В громаді такий результат вважають свідченням того, що їхня ОТГ є спроможною. 

За перспективним планом Троїцьке та Яське приписували до Біляївки, але мешканці сіл були проти, хотіли мати власну громаду. Тому вони намагалися різними шляхами допомагати місцевій владі, щоб вона могла виконувати свою роботу як належить.

Голова Яськівської об’єднаної територіальної громади Володи­мир Курко згадує, що починати було непросто. Він 44 роки пропрацював в сфері сільського господарства, й спершу було дуже важко переключитися. Але потрохи вдалося налагодити роботу, тому за два роки багато чого змінилося на краще. Це не було б можливим без підтримки людей, які приїхали працювати до Ясьок чи не з усього Біляївського району. Вони взяли на себе відповідальність за реформування, паралельно вирішували найболючіші питання місцевих жителів. Наприклад, за час існування громади вдалося встановити освітлення 95% всіх вулиць. Можна спокійно їхати вночі селом, з чого люди дуже задоволені. 

- Я тут жив і бачив, що відбу­вається, мені не було байдуже те, як розвиватиметься громада, - говорить голова Яськівської ОТГ Володимир Курко. - Щороку щось нове з’являється і є інтерес до роботи, хочеться зробити так, щоб народ відчув, що є якісь зміни на краще. Людей подекуди треба було переконувати у важливості тих чи інших робіт. Коли робилися тротуари, то багато разів чув: «Федоровичу, та навіщо нам та доріжка, що нам, більше нема чого робити?». А як її зробили, то всі тільки нею користуються. А раніше і в дощ, і в сніг ходили по трасі, боячись кожної проїжджаючої машини.

В Яськівській ОТГ не забувають і про інші соціально-важливі будівлі, на кшталт закладів дошкільної освіти. Дитячий садок в селі Троїцьке до утворення громади знаходився в, м’яко кажучи, незадовільному стані. До ремонту його навідувало восьмеро дітлахів, а як розпочалися капітальні перетворення, то й маленьких вихованців стало більше. До дитсадка стало ходити 56 малюків, плюс ще 20 дітей стоять на черзі, очікуючи на вакантне місце. Також планується розширювати дитячий садок в Яськах. Біля нього в селі знаходиться незатребувана будівля, за рахунок якої садочок можна розширити, збільшивши кількість місць. 

На досягнутому не зупиняються

Дитячими садочками піклування про дітей не обмежується. Навпроти адміністративного приміщення Яськівської ОТГ розташована місцева школа.  Зараз там теж робиться ремонт, не вистачає класів, їх добудовують, закупили парти майже на мільйон гривень, встановили комп’ютерне обладнання, щоб школярам було на чому займатися. Побачити на власні очі внутрішню обстановку в класах не вийшло, бо навчальний заклад був зачинений. Але вдалося прогулятися прилеглою територією, яка мені видалась дуже затишним та просторим місцем для відпочинку. Саме тут мені зустрілась місцева жителька Яна, яка разом з чоловіком та синочком Артуром вийшла на обідню прогулянку. Я вирішила її спитати, чи відчула вона на собі позитивні зміни після того, як Яськи стали центром об’єднаної територіальної громади.

«А в нас тут громада тепер є? Не знала, я тут тільки третій рік живу. Зараз знаходжусь з дитиною в декретній відпустці, й, чесно кажучи, не відслідковую всі ці речі», - говорить моя співрозмовниця.

Я розпитую Яну, як взагалі тут живеться, які є зараз проблеми в Яськах. А їх, на жаль, вистачає. Найскладніше, на думку молодої матері, тут те, що немає роботи. Бракує місць розваг для молоді, тому подекуди буває нуднувато. Також хотілося б побачити відремонтовані дороги, і забезпечити всебічний розвиток для дітей. Бо вони ростуть, їм треба щось бачити, вивчати щось нове. Така ситуація, на жаль, характерна не тільки для багатьох сіл Одеської області, але й України загалом. Це типові умови, з яких стартують чимало сільських ОТГ в нашій державі. Проте навіть за таких обставин важливо щось робити для жителів громади. В Яськах це розуміють і по можливості намагаються латати ті «діри», що утворилися за останні десятиріччя.

«Два роки тому прийшов новий сільський голова, тому важко сказати наперед, що буде далі. Однак за цей час в нас відремонтували школу, встановили вуличне освітлення. Отже, хоча й повільно, але щось добре робиться. Полагодили дах сільради, чула, що нам наче обіцяють ще й новий Будинок культури побудувати», - перелічує Яна.

Існування цих проблем керівництво громади визнає й деякі з них можуть бути вирішені найближчим часом. Зокрема, питання дозвілля для місцевих жителів є одним з найболючіших. Єдиний Будинок культури на всю громаду залишився тільки в Яськах, але його стан залишав бажати кращого. Наприкінці минулого року будівля була закрита для капітального ремонту. У ній зняли підлогу, розібрали сцену, зараз там абсолютно все перероблюється. Всім людям треба місце, де вони б могли відпочити, подивитися якийсь фільм або концерт. В Яськах є творчі колективи, футбольна команда, яка демонструє успіхи на різних турнірах, зокрема організованих Одеською обласною радою. Громада намагається підтримувати своїх талановитих співмешканців, щоб більше людей дізналося про існування Яськівської ОТГ.

Падають та підіймаються

В Яськах відзначають, що після утворення громади підвищилася відповідальність населення на місцях. Була організована робота разом із підприємцями, зі всіма платниками податків й пішли гарні надходження до бюджету громади. Завдяки чому вдається вирішувати багато питань, на які раніше не вистачало коштів. Однією з найважливіших речей був ремонт на кладовищах, становище яких було болючим питанням для жителів громади. Раніше, приходячи туди взимку, доводилось взувати високі чоботи, щоб не вгрузати по коліна в багно. Зараз зробили доріжки, паркани, ворота нові поставили. В Яськівській церкві змінили ворота коштом громади, що отримало схвальні відгуки серед вірян.

Не забувають в громаді про таку соціальну сферу, як медицина. Яськівська ОТГ взяла на себе фінансування десяти ліжкомісць, та бере участь в програмах, які дадуть заробити додаткові кошти від держави. Це дає можливість підтримувати роботу місцевої лікарні. Є проблема з лікарями, тому було оголошено, що громада готова прийняти хорошого спеціаліста та забезпечити його житлом. Керівництво громади хоче бачити села успішними   й шукає для цього всі можливості, разом із місцевими жителями докладаючи максимум зусиль до розвитку, що вже зараз приносить  результати.

- Я був противником реформи децентралізації, але змінив свою точку зору, і ось, бачите, працюю тут, - зізнається секретар Яськівської ОТГ Ігор Пукас. -  Ніхто не говорить, що після об’єднання і під час нього буде легко. Мій покійний батько казав одну цікаву річ: «Маленька дитина, яка вчиться ходити, падає по 500 разів на день, але вона ж не перестає від цього вставати знов і знов». І ми теж падаємо, набиваємо ґуль. Ніхто не спрогнозує, де, об який камінь ми перечепимося, чи яка субвенція надійде. Однак для отримання повноважень, для реалізації тих можливостей, які дає децентралізація, я вважаю, варто діяти. Адже бачу, як сьогодні люди працюють, як в них горять очі. Найголовніше в цій реформі, щоб цей блиск в очах ніхто не загасив.

На Яськівську громаду чекає ще дуже багато роботи. Тут немає великих підприємств, але є працелюбні люди та красиві місця навколо. Одним з найперспективніших напрямів тут бачать розвиток туризму та організацію різноманітних масових заходів. Так, в липні на території громади відбувся відкритий Чемпіонат Одеської області зі спортивного автотуризму «Турунчук-2019». Захід був названий на честь однойменної річки, яка протікає через Яськи та Троїцьке. Тут розкинулися затишні та зелені місця, де можна порибалити чи просто відпочити від гамору великого міста. В громаді вірять, що якщо добре попрацювати – вони й надалі лишаться фінансово спроможними. Принаймні, останніми роками такий підхід виявлявся успішним.

На знімку:  Голова Яськівської ОТГ Володимир Курко розповідає про успіхи громади

Выпуск: 

Схожі статті