Де недопрацьовує Одеська митниця

Одеська митниця ДФС не в повному обсязі забезпечує ефективне планування та своєчасність надходжень єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України. Через це надходження до Державного бюджету України незначні. Це виявлено аудиторами територіального управління Рахункової палати по Одеській, Миколаївській, Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополю (у м. Одеса) в рамках аудиту ефективності планування та результативності контролю за повнотою нарахування і своєчасністю надходження єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України.

Зокрема, відсутній повноцінний облік транспортних засобів, що перетнули  державний кордон  України, за видами і їх класифікацією та контейнерів, з яких єдиний збір не справляється взагалі або справляється не в повному обсязі. Немає і належного обліку транспортних засобів, з яких сплачено єдиний збір в розрізі митних режимів, зокрема «імпорт» та «транзит» (у тому числі - автомобілів вантажних з вантажем та без вантажу, автобусів, залізничних вагонів з вантажем та без вантажу), а також автомобілів масою до 3,5 т, що зареєстровані за межами України. 

Виявлено, що габаритновагових комплексів немає на більшості пунктів пропуску Одеської митниці. Лише на 6 з 23 автомобільних пунктів пропуску  через державний кордон забезпечені такими комплексами. Але 1 ваговий комплекс з наявних 6 не працює. На решті 17 контроль габаритів транспортних засобів здійснюється за допомогою рулетки та візуально. На деяких пунктах пропуску розрахунок ваги здебільшого здійснюється лише на підставі тієї ваги, яка задекларована у супровідних документах. Аудитори також встановили, що  в пункті пропуску «Табаки – Мирне» (відділу митного оформлення №5) розміщені автомобільні електромеханічні ваги з 2017 по 2019 роки не використовувались взагалі. І все через відсутність сертифікації зазначеного вагового комплексу. 

Також виявлено, що інформаційний облік за принципом «єдиного вікна» запроваджено не на всіх митних постах, включених до Переліку місць митного оформлення товарів, в яких застосовується відповідний Порядок. Наприклад, на митному посту «Кучурган» Одеської  митниці у період 2017-2018 р.р. і січня – лютого 2019 року при митному оформленні товарів та заходів  організаційного контролю не застосовувався механізм «єдиного  вікна».

Про результати аудиту Рахункова палата поінформувала Верховну Раду України. Рішення Рахункової палати надіслані Кабінету Міністрів України з рекомендацією доручити Мінфіну, МВС, Мінагрополітики, Мінінфраструктури іншим зацікавленим центральним органам виконавчої влади підготувати нормативно-правові акти з даного питання та забезпечити вжиття вичерпних заходів, необхідних для запровадження контролю за відповідністю ставок єдиного збору фактичним витратам.

Выпуск: 

Схожі статті