Кому – ліс, а хто – по дрова

ЗЕЛЕНІ ЛЕГЕНІ ОДЕЩИНИ

…Усі ми начебто хочемо мати можливість дихати чистим повітрям, відпочивати в зелених скверах, парках, їздити по гриби в красиві густі ліси. І водночас заради сьогочасної вигоди люди щодня знищують величезну кількість дерев, іноді – цілі лісові масиви, парки, сквери. Для прикладу взяти хоча б випадок піврічної давності, коли 122 дерева в районі колишнього оздоровчого табору «Антарктика» на Дачі Ковалевського  були незаконно зрубані. Під сокиру дроворубів пішли в’язи, дуби, софори, ялини, туї та клени. Збитки оцінили в 385 тисяч гривень.

На нещодавньому брифінгу заступник голови Одеської міськради Петро Рябоконь заявив, що винуватець вже повністю погасив збитки та додатково виділив 140 тисяч гривень міському заказнику «Міськзелентресту» для проведення компенсаційної висадки дерев.

Але для того, щоб вони виросли, потрібні роки.  А щоб зрубати – вистачить і хвилини. 

Кілька тижнів тому, вранці до редакції зателефонували мешканці Молдаванки і повідомили, що в Одесі на вулиці Богдана Хмельницького (ріг Степової) до п’ятої вечора буде відключено світло через те, що пиляють гілки старих платанів. Спочатку ця інформація здалася не зовсім логічною – чи є зв’язок між роботою «Міськзелентресту» і подачею електроенергії у будинки? Але, як з’ясувалося, свої «планові роботи» проводило Акціонерне товариство «Одесаобленерго», обрізаючи величезні гілки дерев, що заважають дротам повітряних ліній електропередач. Це підприємство, згідно законодавства, має право, якщо виникає аварійна ситуація, самостійно спилювати гілки,  які заважають електричним проводам. Однак, для проведення планових робіт потрібен спеціальний дозвіл КП «Міськзелентрест». 

Судячи з того, що спилювання гілок після дзвінків з редакції та спілкування з посадовими особами обох підприємств припинилося, а подачу електроенергії було відновлено набагато раніше обіцяного часу, стало зрозумілим, що такого дозволу на час проведення робіт не було. 

Безперечно, гілки дерев, що становлять загрозу електропроводам, треба спилювати. Ніхто, звісно, сидіти без електрики не хоче. Але робити це, ймовірно, слід більш цивілізовано і гуманно, не завдаючи непоправної шкоди деревам, обробляючи їх рани після зрізу спеціальним розчином. Для цього, напевно, слід узгоджувати свої дії з фахівцями в цій області.

Довідка:

На території Одеської області розташовані ліси захисного, рекреаційного та природоохоронного призначення. Природо-заповідний фонд обласного управління налічує 49 територій та об’єктів. З них 7 – загальнодержавного і 42 території місцевого значення. Загальна площа - 46433 га.

«Зелена карта» Одеси

 - Періодично лунають заклики створювати в Одесі нові парки і сквери,  - каже виконуюча  обов’язки директора департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради Валентина Дацюк.  - Але давайте підходити реально до цього питання.  Центральна частина міста - це щільно сформована забудова, і ми не знайдемо там місця для розбивки нового парку або скверу, - Тому головне - зберігати те, що вже створено.

  А для цього екологи розробили так звану «Зелену карту» міста.

 Фахівці департаменту зібрали і проаналізували інформацію про кількість та видовий склад всієї рослинності міста.

Паралельно із «зеленої» картою була розроблена і карта, яка відображає стан атмосферного повітря по всіх районах міста.  «При плануванні місць висадки зелених насаджень буде братися до уваги рівень забруднення повітря», - пояснюють фахівці департаменту.

 За їхніми даними, на території міста зараз ростуть понад 900 тис. дерев.  Це становить близько 3500 га зелених зон або 18,5 відсотків всієї площі міста.  Міські «зелені зони» розділені на три категорії: загального, обмеженого та спеціального користування.  Їхні розміри і формування різні.  Найбільша з них - зона приватного сектора (27,5 відсотків території міста) на якій росте близько 415 тис. дерев, що становить майже 60 відсотків зелених зон міста площею близько 2100 га.

 Решта (сорок з гаком відсотків) - це зони загального, обмеженого користування та спеціального призначення в районах багатоповерхової забудови і промислових зон.

  Загального користування - 825 гектара з 120 тис. дерев.  До цієї категорії, за даними екологів, віднесені зелені зони розташовані в житлових кварталах - прибудинкові сквери, до яких є необмежений доступ жителів.

  За підрахунками фахівців, співвідношення площі всіх зелених насаджень до кількості жителів міста в середньому становить близько 35 квадратних метрів на людину.  Звісно ж, цифра ця досить умовна, особливо якщо порівняти зелені Черемушки з селищем Котовського.  Треба зауважити, що на початку 60-х років, коли тільки почали будувати новий житловий масив, рослинності там було не набагато більше, ніж зараз, наприклад, на вулицях академіка Сахарова або Володимира Висоцького, які виникли, по суті, в степовій зоні.  Так що, можливо, років десь через 15 «зазеленіє» і цей «спальний» район.

Саджають більше, ніж вирубують

 «Одеська область належить до лісодефіцитних територій, загальна лісистість якої  становить  лише 6 процентів, що в 1,5 рази нижче в порівнянні з оптимальною», - каже начальник відділу з питань природокористування апарату Одеської обласної ради Олександр  Харлашин.

За його інформацією, на сьогоднішній  день загальна площа вкритих лісовою рослинністю земель області, становить 199, 1 тис. гектарів. Для збільшення лісистості до 9 процентів необхідно створити ще близько 100 тис. гектарів лісових насаджень. Це дозволить збільшити не тільки ресурси деревини, а й зробити вагомий внесок у відтворення та збереження біологічного та ландшафтного розмаїття в області, стабілізації екологічної рівноваги.  

Щорічно площа створених лісів на території області перевищувала площу суцільних вирубок. Навіть після стихійного лиха – льодоламу 2000 року площа посадки лісових культур була більше розмірів  суцільних санітарних рубок.  Починаючи з 2006 року, в області створюється лісів в 3-8 разів більше, ніж вирубається. 

Ділянки, що виходять з-під суцільних санітарних рубок, а це в основному всихаючи насадження, що постраждали внаслідок стихійного лиха, здійснюються одразу ж після розробки лісосік або навесні наступного року. Щорічно за рахунок державного бюджету створюється 2-3 тис. га лісових насаджень. 

Для реалізації завдань масштабного лісорозведення створено відповідну виробничу базу, - інформує начальник відділу.  – Є кваліфіковані кадри. На підприємствах лісового господарства області діють 19 постійних лісових розсадників загальною площею 518 гектарів. 

За словами спеціалістів, в посівних відділеннях існує можливість  щорічно вирощувати близько 10-15 млн. стандартного садивного матеріалу основних лісоутворюючих порід  до яких належать   дуб, кримська сосна, біла акація, гледичія.  До супутніх порід належать липа, ясен, клен, шовковиця та інші. 

Створено 138 гектарів плантацій новорічних сосен та ялин. Там вирощують близько 323 тисяч хвойних дерев, з них  111 тисяч – на продаж.  

Досудове провадження триває…   

Складною є ситуація з  Лузанівським лісом - ландшафтним заказником місцевого значення (в межах Крижанівської сільради - 36,7 гектарів і Фонтаської сільради -79,9 гектарів). На початку 2019 року до  Обласної прокуратури надійшли матеріали від постійної комісії обласної ради з питань екології щодо правомірності вилучення земельної ділянки із земель лісогосподарського призначення під розміщення об’єктів рекреаційного призначення.

За результатами розгляду  матеріалів комісії  одеської обласної ради Лиманський ВП ГУНП в одеській області у квітні цього року розпочав досудове розслідування, яке триває і досі.  

Тим часом жителі «лісових» районів нашої області стверджують, що з кожним роком їхні ліси все більше рідшають. Вантажівки з дровами, на які рубають цілі масиви Кодимського, Подільского та Савранського лісів, в нинішній економічній ситуації та ще й напередодні початку опалювального сезону, набувають особливої ​​цінності. Зупинити цей процес можуть лише правоохоронні органи.  Сподіватися на те, що у людей, які знищують ліс, раптом прокинеться совість, сенсу немає.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті