Заповіти святителя

Книжкова виставка з фондів Одеської національної наукової бібліотеки «Петро Могила в духовній історії України» присвячена 420-річчю від дня народження видатного церковного та культурно-освітнього діяча України XVII століття, Київського митрополита, фундатора першого в усій Східній Європі вищого навчального закладу – Києво-Могилянської колегії (нині Києво-Могилянської академії), канонізованого святого.

У вітчизняній історії Петро Могила посідає настільки значне місце, що його ім’ям названо один із періодів культурного та церковного відродження України ХVІІ століття. Славетна «Могилянська доба» мала своє продовження і після смерті митрополита, а дослідженням його творчості та результатами духовно-просвітницької праці захоплюються науковці понад трьох століть.

Своєю діяльністю Петро Могила розширив простір для розвитку національно-визвольного руху в Україні, з дипломатичною майстерністю використовував усі свої можливості, зв’язки з європейськими країнами, провідними діячами та суспільними силами для покращення долі українського народу.

Про нього вже написано багато праць у нас і за кордоном. Але й сьогодні постать Петра Могили, його багата ідейна, духовна, літературно-мистецька спадщина заслуговують не тільки належної уваги та подальших фахових досліджень, а й сучасного прочитання та розуміння. Саме цій меті присвячена виставка.

Ілюстрована науково-дослідницька збірка знаного науковця Сергія Соколенка «Митрополит Петро Могила: Маловідомі сторінки життя» (Київ, 2013) містить матеріали найвідоміших дослідників біографії митрополита: репринтне відтворення роботи науковця ХІХ ст. – професора Київської духовної академії і Київського університету Святого Володимира С.П. Голубєва; праці сучасних дослідників і релігійних діячів – Патріарха Київського і всієї України Філарета, широко знаного мовознавця, професора О.І. Білодіда, С.В. Семчинського, Ю.А. Мацика, П.М. Ямчука та багатьох інших. 

Живий інтерес (в активі читацького попиту з 1997 року!) викликає наукове видання Валерії Нічик «Петро Могила в духовній історії України». В центрі аналізу – культурно-просвітницькі та державотворчі погляди митрополита на матеріалі одного з головних його творів – «Требника». 

Видання популярної серії «Знамениті українці» – книга Юрія Мицика 

«Св. Петро Могила» – калейдоскоп історичних подій в Україні та Молдові наприкінці ХVІ століття, де зворушливим акордом звучить заповіт святителя: особисте майно й найбільшу свою цінність – бібліотеку (2131 книгу) віддати Богоявленському братському монастиреві та Києво-Могилянському колегіуму; решта майна, загальною сумою понад 80 тисяч злотих, призначалася шпиталям та іншім благодійним справам. Навіть особисті речі митрополита були віддані на благодійність.

У монографії науковця та церковного діяча Василя Погорецького «Петро Могила у духовному та суспільному житті України» поєднані церковний та світський погляди на духовно-культурну діяльність митрополита, внутріш­ньодержавне життя Могилянської доби, освітньо-педагогічні концепції та заходи щодо відбудови і реставрації українських духовних пам’яток. Переконливо палкий авторський акцент на актуальності позицій Петра Могили звучить і в нашому бурхливому ХХІ столітті. 

Не зайвим є зупинитися й на прекрасних наукових дослідженнях на сторінках періодичних видань, зокрема статтях Валентини Ткаченко («Ідеї державотворення Петра Могили». Наукові записки Києво-Могилянської академії. – 2010. – Т.103), Володимира Денисенка («Феномен Петра Могили». Пам’ять століть. – 2006. – № 2), Аркадія Жу­ковського («Відновлення православної митрополії та реформи Петра Могили». Українознавство. – 2003. – № 4), Лесі Алексієвич («Петро Могила в духовній історії України». Наукові записки Тернопільського національного педуніверситету імені Володимира Гнатюка. – 2008. – Ч.2) та інших.

І, нарешті, без перебільшення уні­кальним є видання «Записки святителя Петра Могили» (Київська духовна академія, Інститут Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник). Це перша повна публікація власноручного записника Петра Могили за 1628–1632 роки. Тексти, що подаються з фотокопіями оригіналів, не тільки репрезентують різні напрями діяльності митрополита, а й відтворюють атмосферу, подих часу крізь найзаповітніші духовні хвилювання світлої, святої душі.

Виставка триватиме до 21 січня.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті