Творчий успіх земляків

В Києві оголошено переможців першого літературного конкурсу імені Григора Тютюнника. Серед них і талановиті автори, чия доля пов’язана з Одещиною, – Ігор Стамбол та Валерій Пузік.

Конкурс організували в жовтні 2016 року Аграрна партія, видавництво «Самміт-книга» та Українська бібліотечна асоціація. Уже до кінця року оргкомітет отримав майже сотню рукописів від молодих авторів віком до 35 років. І журі на чолі з поетом Іваном Драчем почало добір найкращих робіт. 

На церемонії нагородження в київському театрі «Сузір’я» конкурсанти мали змогу поспілкуватися з такими визнаними письменниками, як В’ячеслав Медвідь, Станіслав Бондаренко. Привітати присутніх прийшли співачка Марія Бурмака, народна артистка Лариса Кадочникова та багато інших митців. Ведучою церемонії була відома письменниця Леся Мудрак, вона ж очолювала оргкомітет конкурсу.  

Отож, лауреатами конкурсу були названі десять авторів: Валерій Пузік, Ігор Стамбол, Кіра Кирпа, Марина Артеменко, Юлія Бережко-Камінська, Назар Вівчарик, Андрій Дацків, Маріанна Задорожна, Андрій Ільїн, Ельвіра Молдован. Їхня поезія та проза уже вийшли в колективному альманасі у видавництві «Самміт-книга». 

А головна нагорода – можливість видати авторські збірки – присуджена двом переможцям конкурсу: у номінації «Поезія» це Юлія Бережко-Камінська, а в номінації «Проза» – Ігор Стамбол. Свої відзнаки вони отримали з рук голови журі Івана Драча та співголови – лідера Аграрної партії Віталія Скоцика.

Хоча конкурс від початку був зорієнтований на сільську та аграрну тематику, в обраних роботах представлена значно ширша палітра прозових сюжетів і поетичних образів. 

«Я не великий професіонал у літературній критиці, зате я щирий читач. І тому, будучи учасником журі, свої оцінки творам ставив так, як їх оцінював би будь-який інший житель України, – серцем. Адже читаючи деякі роботи, просто не міг відірватися», – розповів Віталій Скоцик.

Ці слова, звісно, стосуються і тих молодих авторів, чия доля пов’язана з Одещиною. Прозаїк Ігор Стамбол зараз працює в Києві, а народився він у селі Василівка Біляївського району Одеської області. Закінчив історичний факультет Одеського університету. Як історик, багато досліджень присвятив рідному краю. В літературних конкурсах бере участь уже не вперше. Зокрема, був лауреатом конкурсу короткої прози в рамках проекту «Бесарабські діалоги» у 2015 році. Ігор Стамбол творить сюжети на тлі драматичних картин голоду, війни, розкуркулення селян. Разом з тим, життя героїв він змальовує з живим гумором, роблячи об’ємнішою оповідь про той гіркий досвід, що пережили українці. 

Є серед лауреатів конкурсу і письменник, що зараз мешкає в Одесі, – це Валерій Пузік, якому, до речі, було присуджено спеціальний приз журі. Валерій – людина багатогранна. Працював у багатьох амплуа: журналіст, художник, кінорежисер, прозаїк. Добровольцем пішов захищати країну на Донбасі і здобув досвід, який вилився в експресивні оповідання та кінопроекти, високо оцінені критиками. 

«Самовдосконалення, як на мене, проходить на грані впертості. Це гра на виліт: або ти, або тебе. Головне – не зламатись. Такий собі природний добір. Не всі, хто пише вірші, стають поетами, не всі, хто має освіту, працюють за фахом», – говорить Валерій. 

Відомий громадський діяч Влада Литов­ченко, котра очолює громадську раду з питань культури при Аграрній партії, була серед ідейних натхненників конкурсу імені Григора Тютюнника. 

«Завдяки зусиллям оргкомітету в конкурсі змогли взяти участь і автори, які живуть у сільській місцевості. Була охоплена вся географія України – всі регіони. Це наш головний успіх. Як член журі конкурсу, я пропоную надалі проводити його й на місцевому рівні, щоб нагородження відбувалися і в невеликих містечках і селищах України», – запропонувала Влада Литовченко.  

Організатори конкурсу домовилися зробити його щорічним і надалі тематично не обмежувати спрямування робіт конкурсантів.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті