«Ерасмус» інсайдер

Ці замітки ми отримали з Іспанії, де наразі вдосконалює свої знання наша позаштатна авторка, студентка ОНУ імені І.І. Мечникова Анастасія Мірза, яка вирішила поділитися враженнями від свого перебування за кордоном із земляками – читачами «Одеських вістей».

Два роки в університеті на батьківщині я вивчала німецьку мову з мрією про бакалаврат у Мюнхені. Та чи могла я тоді уявити, що буду відшліфовувати вимову на півночі Іспанії з сусідкою-німкенею та підручником з іспанської культури й історії? Завдяки участі у програмі «Ерасмус+» моя мрія про навчання за кордоном стала реальністю, хоч і на шість місяців замість чотирьох років.

Що таке «Ерасмус+»

Це некомерційна програма навчальної мобільності студентів, яка спонсорується Європейським Союзом. Термін її дії – з 2014-го по 2020 рік. Студенти з усього світу мають можливість брати в ній участь, визначати країну для навчання за бажанням та користуватися повними перевагами, які надає ця програма. Наприклад, стипендією розміром 800 євро на місяць (також можлива стипендія 850 євро у Фінляндії або менша, якщо це східні країни ЄС). 

Однак стипендію в зазначеному розмірі отримують не всі, ба навіть не найкращі. Податки громадян ЄС ідуть на стипендійні виплати для молодих людей із країн з нестабільною економічно-політичною ситуацією, як-от Україна, Молдова, Білорусь, Росія, Палестина, Індія, Єгипет. 

Американці не отримують грант на навчання, як і представники Австралії та Латинської Америки. Студенти ж, які є громадянами Європейського Союзу, отримують грошову винагороду, що нараховується залежно від тарифів їхнього домашнього університету, країни навчання та економічного бекграунду регіону. Для них сума гранту коливається між 200 та 350 євро на місяць. Отож, ці юнаки та дівчата, як і в Україні, все ще допевна залежать від батьківських грошей або вимушені шукати підробітку.

Власний досвід 

Із січня по червень я навчаюся в Іспанії, у Країні Басків. Слід зауважити, що цей північний регіон вважається найдорожчим для проживання, тому мої порівняно невеликі витрати тут не правило, а радше виняток. Університетська агенція, що відповідає за дозвілля студентів, займається пошуком житла. Є два можливі варіанти: квартира або гуртожиток. Проживання в гуртожитку університету Деусто обійдеться… у 1085 євро на місяць. Дорого? Так. Але ж це «all inclusive» – триразове харчування, окрема кімната (втім, спільний санвузол), інтернет, спортзал, охорона.

Я обрала найскромніший варіант – квартира в місті, яка мені коштує 390 євро на місяць. Як на мене, це кращий вибір, адже жодної тобі «комендантської години»… лише дві сусідки та вечірки в хаті до ранку. От скажіть, чи варто платити понад «штуку» євро і їсти при цьому за розкладом, а не коли хочеться?

Решти грошей на невибагливе прожиття в Сан-Себастьяні вистачає: 1 євро за буханець хліба, 1,70 – за кілограм бананів, 1,35 – шість літрів питної води, 2 – кілограм макаронних виробів, 7,5 – пральний порошок, 4 євро за 500 грамів натуральної кави.

А що думають інші?

Анна Лєна (Німеччина): «Для мене «Ерасмус» – це найкращий час у моєму житті. Вважаю, що я знайшла баланс між навчанням та вечірками з друзями. Обрала Іспанію, бо тут тепло. Мені подобається атмосфера, люди насолоджуються життям, навіть старенькі виглядають щасливими». 

Кароліна (Мексика): «Щастя, досвід, зростання, знайомства та мотивація. Це все про «Ерасмус». Я зростаю як особистість, більше дізнаюся про себе та інші культури, знаходячись так далеко від дому. Я розмовляю іспанською від народження, та мені інколи важко зрозуміти мову, якою розмовляють тут, в Іспанії. Вони говорять занадто швидко, навіть для мене! Ще й використовують вислови, яких я ніколи не чула в Мексиці». 

Дар’я (Республіка Молдова): «Головна відмінність між моїм університетом та Деусто полягає в тому, що в Іспанії все сфокусовано на студенті та для студента. Також багато часу і уваги надається груповим завданням і проектам. Найважче було звикнути до того, що іспанці запізнюються, для них це звичайна річ».

Лукас (Німеччина; навчається в Австрії): «Моєю метою з першого курсу було отримати досвід, який дає програма «Ерасмус». Я знав, що спробую взяти участь і зараз шкодую, що не зробив цього раніше. Завжди хотів вивчити іспанську мову, я обожнюю її! Сан-Себастьян був моїм вибором через… «Google-картинки». Я побачив красиве місто і вирішив, що це має буде моїм «Ерасмус»-призначенням.

Мені б хотілося привнести до своєї країни ментальність, яка тут асоціюється зі словом «tranquilo» («спокійний»). У цьому аспекті Австрія схожа з Німеччиною, – люди надзвичайно напружені».

Йосиф (Палестина): «Це чудова можливість співпраці з іншими культурами. Намагаюся взяти якомога більше від цієї співпраці та розширити власний світогляд. Адже стільки різних культур в одному місці вирішують ті самі проблеми та прагнуть досягнути взаєморозуміння. Та найважчою справою для мене все ще залишається опанування іспанської, адже вона не має нічого спільного з моєю рідною арабською». 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті