Сталеві янголи навчаються

Стрімко та невпинно перебігає процес навчання танкістів, що прибули на учбові збори оперативного резерву першої черги. Збори, за планами Генерального штабу і Оперативного командування «Південь», проходять на базі 28-ї окремої механізованої бригади на полігоні Львівської академії Сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного.

На завчасно визначені позиції йдемо танковим десантом на броні загартованих в АТО «шістдесятдвійок» – надійних панцерників танкового батальйону. За важелями машини – досвідчений механік-водій солдат Олександр Ішеєв. Строкову службу він починав з учбового підрозділу навчального центру «Десна», а далі залишився на контракті, пройшов крізь бої на сході України. Тиждень, як Сашко уклав новий контракт. У свої 37 років вже став професійним вояком. Такими бійцями, як Ішеєв, укомплектований кістяк бригади.

На батальйонні тактичні стройові заняття виходять лише вибірково призначені бойові машини. Екіпажі танків, чиї бойові коні залишилися в польовому парку, дістаються позицій десантом на броні.

Разом зі мною в танковому десанті – солдат-контрактник, резервіст, другокурсники зі Львівського військового вишу та два офіцери-танкісти, випускники того ж вишу. Взводний – лейтенант Сергій Михно – закінчив академію лише тиждень тому, а ротний – лейтенант Андрій Колодочка – вже рік як офіцер.

– Хоча солдати нашої роти, бува, значно старші за нас роками, люди з життєвим і бойовим досвідом, яким щиро з нами діляться, але всі ми розуміємо, що знаходимося в армії, де діють субординація та статути. Та й самі солдати відчувають, що в академії ми навчалися не заради дипломів. Здобуті знання використовуємо для того, щоб у майбутніх бойових зіткненнях із ворогом екіпажі наших танків зуміли вижити й перемогти. Солдати це дуже добре розуміють, тому, незважаючи на наш іще зовсім молодий вік, визнають у нас командирів, – каже мені під час короткої зупинки на марші комвзводу Михно.

В іншій роті цього ж танкового батальйону служить командиром взводу рідний брат лейтенанта – Віталій. До 28-ї мехбригади молоді офіцери прийшли разом з іншими випускниками Львівської академії Сухопутних військ, лейтенантами-піхотинцями Валентином Стельмащуком, Вадимом Чернієм, Михайлом Вишневським, Олексієм Домецьким та іншими офіцерами ниніш­нього випуску.

Після зайняття відведених підрозділові позицій командир роти лейтенант Андрій Колодочка у плині тактико-стройового заняття відпрацював з підлеглими ввідну, згідно з якою двигун одного з танків роти «заглох» просто на марші. В умовах бою негайно усунути поламки екіпаж мусить самостійно. Користуючись нагодою, командир роти вирішив практикою перевірити теоретичні знання курсантів-стажерів та екіпажів. Танк умовно зупинився неначе вкопаний, через «низьку якість палива та «далекі від стерильних» умови руху техніки на марші». 

– Причиною зупинки може бути те, що у двигун не надходить паливо, – миттєво зреагував на ввідну курсант Артур Бачинський. 

– Скоріш за все, забруднено фільтр грубого очищення палива, – підтримав однокурсника молодший сержант Віталій Аністратенко.

Усунути причину умовної несправності взялися під керівництвом та за безпосередньою участю командира роти лейтенанта Колодочки командир танка сержант-контрактник Тимур Узун із Кіровоградщини та навідник із резервістів солдат Валерій Файзутдінов із Житомирщини. Прийоми очищення фільтру курсанти спостерігали у виконанні механіка-водія танка Олександра Ішеєва.

Ротний дає нову ввідну: «Фільтр грубого очищення – в нормі. Двигун запускатись не бажає».

– Необхідно прочистити сопло на фільтрі тонкого очищення палива, – майже хором зреагували стажери. Екіпаж усунув «недолад» і цього фільтру.

За роботою своїх танкістів спостерігав заступник командира танкового батальйону майор Костянтин Матлах. Перейнявшись запалом хлопців, не стерпів, підкинув їм ввідну і від себе: «Фільтри – в нормі. А двигун все одно не запускається». Побачивши в очах стажерів подив, навіть певну розгубленість, майор крізь посмішку підказує: «Потрібно прокачати паливо, щоб випустити повітря з паливної системи». 

Із завданнями щодо вирішення стандартних проблем паливної системи танка екіпажі впорались непогано. Танкісти лейтенанта Андрія Колодочки продовжили тактико-стройове заняття. 

Разом із майором Костянтином Матлахом і заступником командира танкового батальйону з морально-психологічного забезпечення старшим лейтенантом Андрієм Деревйовим їдемо до піхотинців. Офіцери хочуть узгодити з ними питання взаємодії при підготовці до бригадних тактичних навчань із бойовою стрільбою, які мають стати яскравим за видовищністю та вражаючим за масштабністю логічним завершенням зборів оперативного резерву 28-ї окремої механізованої бригади.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті