«Марафон-пам’ятник»

Марафон морської піхоти США, або, як його називають в народі, «Марафон-пам’ятник», став уже традиційним – і не тільки для американців. Щороку він розширює географію учасників. Перегони проходять у штатах Вірджинія та Вашингтон на спомин про всіх загиблих морських піхотинців. З 2016 року участь беруть і українські військові.

Проте мало хто знає, що засновником марафону є відомий американський військовий діяч полковник Корпусу морської піхоти у відставці ветеран корейської та в’єтнамської воєн Джеймс Лофтус Фаулер. Саме він у жовтні 1975 року вислав своєму начальнику – шефові резерву генерал-майору Майклу Патріку Райану записку з викладеною ідеєю про створення марафону для морпіхів, які перебувають в резерві. Фаулер був впевнений, що це сприятиме розширенню репутації і демонстрації сил морської піхоти, а також стане інструментом вербування та надасть військовим можливість претендувати на участь в Бостонському марафоні. «Після війни у В’єтнамі в очах багатьох популярність військової служби занепала. У той же час біг привертає значну позитивну увагу», – зазначав полковник.

Про складнощі, з якими стикалися військові після повернення додому з війни, він знав не з чуток, адже в одному з боїв на кордоні між Північним і Південним В’єтнамом Джеймса Фаулера поранили в ногу. Тоді він і отримав медаль «Пурпурове серце». Дев’ять місяців реабілітації у військово-морському госпіталі та повернення до мирного життя – досвід, яким він хотів скористатися заради бійців.

Райан одразу зацікавився пропозицією й незабаром отримав дозвіл від коменданта корпусу морської піхоти генерала Луї Уїлсона та схвалення від міністра військово-морських сил Джона Вільяма Міддендорфа. 

І вже 7 листопада 1976 року в Арлінгтоні пройшов перший марафон, у якому взяли участь 1175 осіб. Фаулер особисто організовував перший і другий марафони,  у третьому забігу брав участь сам.

З того часу, зазнаючи певних змін, Марафон морської піхоти проходить щороку. Участь у ньому беруть як молоді, так  і досвідчені спорт­смени, військовослужбовці, політики і знамениті люди. Минулого року учасників забігу налічувалося близько 30 тисяч.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті