Річ тут не у фемінізмі

Чи справді в Україні чоловіки та жінки мають рівні права? Що маємо зробити для забезпечення реальної гендерної справедливості? Про це йшлося під час міжрегіональної робочої наради, що відбулася у листопаді в Миколаєві. Її очолила віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе. В нараді взяли участь представники Херсонського, Миколаївського, Кіровоградського та Одеського регіонів. Загалом, до міста корабелів з’їхалося близько ста експертів з названих областей. 

«На загальнорегіональному рівні я сьогодні спостерігаю відсутність серйозного розуміння потреби у запровадженні гендерної політики, – зауважила Іванна Климпуш-Цинцадзе. – Зокрема, ми маємо серйозний розрив в рівній оплаті праці по всій країні між чоловіками та жінками і він, на жаль, не на користь останніх».

Делегаткою від Одеського регіону стала депутатка Одеської обласної ради, співголова Національної платформи «Жінки за Мир» Ірина Коваліш. За її переконанням, сьогодні тему гендерної рівності спеціально чи за незнанням плутають з пропагандою радикальних феміністичних ідей. Хоча мова йде про ліквідацію будь-якої дискримінації в суспільстві між українками та українцями, особливо коли мова йде про справедливий розподіл державних коштів та виваженого надання необхідної соціальної та медичної допомоги.

З наступного року на Одещині рішеннями основних гендерних питань буде займатися регіональна програма рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Цей документ поки що перебуває у стадії розробки. У програмі будуть присутні цільові плани та задачі загальноукраїнської політики досягнення гендерної рівноваги. Їх будуть інтерпретувати з врахуванням регіональної специфіки та статистичних даних, один з розділів буде висвітлювати діяльність щодо запобігання домашнього насильства.

«Сьогодні в реалізації державної політики щодо гендерної рівності є перегини. Я, наприклад, не є прихильницею розпочатої Міністерством освіти політики з перевірки ілюстрацій в шкільних підручниках на тему того, чи гендерно справедливо розподілені на картинках в книжках батьків вдома:  чи намальований батько з газетою в руках, а поруч мати у фартуху і з каструлею в руках або навпаки. Впевнена, що чиновникам потрібно зосередитися на економічних питаннях: від виключення розривів в оплаті праці між  чоловіками та жінками, що займають однакові посади, і до можливостей молодих мам отримувати додатковий дохід віддалено. Перш за все треба забезпечити адекватні зарплати, соцдопомогу, вирішення проблем інфраструктури та питань працевлаштування в сільській місцевості», – зазначила Ірина Коваліш.

Проблема гендерної рівності сьогодні для України достатньо актуальна. Її вирішення ґрунтується на справедливому підході, заснованому на реальних статистичних даних і їхньому аналізі. Тут немає місця традиційним принципам витрати бюджетних грошей з розрахунку на середньостатистичного жителя чи через те, що  «так зручніше». Наприклад, за часів «народного бюджету» на Одещині у великій кількості будувалися маленькі стадіони та футбольні поля. Витрачалися значні кошти, при цьому ніхто не проводив ніяких розрахунків. Не рахували, як багато хлопців та чоловіків в селі полюбляють спорт, чи багато дівчат і жінок захоплюються футболом. Ніхто не питав, чи бажають місцеві мешканці, щоб кошти витрачалися саме на стадіон, скільки грошей  взагалі потрібно на його утримання. 

Крім вищезазначених, є проблеми куди серйозніші: новонароджених хлопчиків з’являється на світ більше, ніж дівчаток, при тому що за  статистичними даними українок більше, ніж українців, і живуть чоловіки менше за жінок. Це сталося тому, «сильна стать» рідше звертається по лікарську допомогу.  А якщо й доходять до медиків, то вже тоді, коли запізно, і загалом дуже часто недбало ставляться до свого здоров’я. Тому  сьогодні необхідно змінювати сучасні підходи з надання медичних послуг та пропагувати здоровий спосіб життя саме серед чоловіків, враховуючи оці їхні особливості.

Район: 
Выпуск: 

Схожі статті