У нашій «хаті» свині волохаті

В одному з наших номерів ми познайомили читачів з «Фрумушикою-Новою». Вона -  яскравий приклад того, як в глибинці, буквально на пустому місці, можна створити цікавий Центр етнографічного, сільського туризму та сімейного відпочинку. Тут, серед голого бессарабського степу у Тарутинському районі, за дванадцять років відтворено сільце із садибами  Бессарабії - українською, молдовською, російською, гагаузькою.

«Фрумушика-Нова» - вже сьогодні як бренд відома не тільки на Одещині, а є визначним явищем всеукраїнського масштабу. А ще її нерідко називають оазою красивого туризму. Мабуть, таке визначення є похідним від назви, оскільки в перекладі із молдовської мови, фрумушика - це красивенька, гарненька.

Але музей під відкритим небом - це лише частина кластеру, у якому багато складових, в тому числі - потужний агровиробничий сегмент. А у ньому чільне місце займає вівчарство. Отара налічує більше шести тисяч овець і є найбільшою в Європі. А ще тут є велика галявина, де зібрано кількасот пам’ятників, постаментів, бюстів Леніну. Виглядає чудернацько, але такого «зібрання вождів» ви більше ніде не побачите.

Є тут і власний зоопарк, де «абітують» лами, віслюки, фазани, лебеді і...особливої породи свині. Побачивши вперше здаля цих тваринок, я навіть дещо розгубився. Думаю: навіщо ж у зоопарку окремо тримати баранів і овець, коли у «Фрумушиці» і без того найбільший у Європі вівчарський комплекс? А підійшовши ближче, краще роздивився, що то свині. Але до того кудлаті, що скидаються на овець.

Ці незвичайні на вигляд свинки належать до породи мангалиця, або інакше - угорська мангалиця, угорська пухнаста мангалиця, - розповідає фундатор «Фрумушики», бізнесмен, депутат Тарутинської райради Олександр Паларієв.

Олександр Андрійович також додав, що «розжився» цією цікавою породою на Західній Україні два роки тому. Це порода шерстистих свиней, коріння яких тягнуться від диких кабанів. Незвичайні тваринки славляться своєю розкішною шевелюрою - їх м’яка, приємна шерсть завивається рівними кільцями, утворюючи покрив нічим не гірший овечого руна. В англійському варіанті мангалицю так і називають - «sheep-pig», що перекладається як «овеча свиня». Нині шерстисті свині розглядаються як рідкісні і в Угорщині охороняються законом. В зоопарку «Фрумушики» їх вже десятеро.

Чи багато клопоту з «овечими свинями»?

- Зовсім ні, - відповідає Олександр Андрійович. - Щоправда, маю на меті  покращити їх «житлові умови» в зоопарку, дещо добудувати. І, посміхаючись, додає: «А як інакше? Адже зараз - рік Свині. Треба ж якось задобрити-догодити».

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті