ТЕМА ДНЯ: БУДЬМО ОБЕРЕЖНИМИ. Морська безпека – спільна справа

«Місто-герой», «перлина біля Чорного моря», «Південна Пальміра». Як тільки не називають Одесу, цей мегаполіс на морському узбережжі, який нещодавно знову офіційно підтвердив свій статус мільйонника. Тут, здається, є все для того, щоб жити й ні в чому собі не відмовляти. Відносно м’який клімат без лютих зим, вихід у відкрите море, архітектурна спадщина, що може скласти гідну конкуренцію «нерухомим» зразкам європейської культури. Але як привернути до них увагу в умовах війни? Саме про це йшлося на міжнародній конференції «Одеські дебати: Об’єднання України, Чорноморського регіону та трансатлантичних партнерів».  

 «Це абсолютно правильне місце, бо де, як не тут говорити про морську безпеку Чорноморського регіону, - зазначив  мер Одеси Геннадій Труханов. - 

Ми сьогодні говоримо про безпеку, бо у жодній одеській та українській родині не може бути нічого важливішим за неї. Ми хочемо жити в мирі, щоб на наших вулицях та в наших містах було безпечно. Хочеться, щоб люди в тих містах, які мають вихід до моря, були впевнені в тому, що на них ніхто не нападе». 

Тем для дискусій в рамках міжнародної конференції накопичилось багато. Про досвід гібридної війни з Росією розповів заступник Міністра закордонних справ Грузії  Вахтанг Махароблішвілі, рідна країна якого десять років тому теж зіштовхнулась з військовою агресією. Представники США розповіли про підтримку, яку вони надають Україні, зокрема в патрулюванні акваторії Чорного моря. Однак військовими темами дебати не обмежувалися.

Регіон з великим потенціалом

Одеська область має багато перспектив для розвитку, вона становить інтерес як для закордонних бізнесменів, так і пересічних туристів, що мандрують Україною. Проте жодна з цих галузей не може укорінитися, якщо не буде гарантій безпеки. Закордонні компанії вже не так бояться фінансувати у регіон, як п’ять років тому, але певний скептицизм ще залишається. Розвивати свою справу в країні, на кордонах якої точиться війна, наважиться не кожен. Тому зараз усі сторони зацікавлені в прорахунку та мінімізації ризиків ведення бізнесу в Чорноморському регіоні.

- Ми всі тут зібралися, щоб поговорити про Україну та її розвиток, - зазначив організатор заходу Пантеліс Бумбурас у вступному слові. -  Ми вважаємо, що Україна та Чорне море є одним цілим. Це - унікальний географічний простір, і безпека Чорного моря залежить не тільки від України, але й від усього трансатлантичного регіону. Ми хочемо за допомогою конференції привернути увагу до Одеси та допомогти вирішити питання безпеки. Україна вже не та держава, якою була п’ять років тому. Зараз вона є ближчою до ЄС і трансатлантичних партнерів. Цю зустріч було вирішено провести саме в Одесі, адже протягом усієї її історії вона була домівкою для різних націй, культур та релігій, де вони поєднувались та співпрацювали між собою.

Було зазначено, що Одеса зараз опинилась в скрутному становищі через зовнішню агресію з боку Російською Федерації. І хоча безпосередньо на Одесу ніхто не нападав, військова обстановка в країні напряму впливає на те, що місто стикається з додатковими перепонами на шляху до розвитку. А питання безпеки в акваторії Чорного моря, в зв’язку з останніми подіями, вийшло на міжнародний рівень.

Море безпеки

Наприкінці листопада 2018 року Російська Федерація захопила в полон українських моряків, серед яких було троє вихідців з Одеської області. Це остаточно переконало всіх, що вирішення конфлікту чекати доведеться ще довго.

- Одеса насправді має все те, що потрібно для розвитку міжнародної співпраці, але зараз територія Чорного моря опинилась в небезпеці. – зазначив Міністр закордонних справ України Павло Клімкін. -  Є російський режим, який весь час дестабілізує все навколо себе. П’ять років тому він порушив будь-які міжнародні закони та моральні принципи, окупувавши Крим. Щоб його повернути, ми повинні бути сильними, економічно спроможними, маємо не бігти за кимось, а перемагати. Треба докласти багато зусиль, щоб Чорне море стало морем безпеки.

 Представники закордонних військово-морських сил, які були присутні а зустрічі, висловили свою зацікавленість у тому, щоб обстановка на Чорному морі лишалася стабільною. Адже будь-які бойові дії негативно впливають на розвиток бізнесу в рамках міжнародного співробітництва. У цьому нам можуть допомогти ВМС таких держав як Румунія та Туреччина.  Вони мають вихід до Чорного моря, є членами НАТО і не бажають, щоб біля їх морських кордонів відбувалися збройні конфлікти. 

Рубрика: 
Район: 
Выпуск: 

Схожі статті