Де козак, там і слава

Фронтовик Михайло Спиридонович Шуляк війну пройшов у складі Кубанського кавалерійського корпусу генерала Плієва. Свою першу бойову нагороду — медаль «За відвагу» — отримав за знищення ворожої вогневої точки біля села Барабой-1. Кулеметник 3-го ескадрону Михайло Шуляк з ручним кулеметом підібрався до вогневої точки противника і влучними пострілами знищив 6 німців. Це дозволило кавалерії продовжити наступ на Овідіополь і вибити ворога з міста. 

До цього козак брав участь у боях за звільнення від окупантів Ростова, Мелітополя, Миколаєва, Нового Бугу, Вознесенська, Березівки та Роздільної. Мужньо воював у Білорусії, Польщі, Молдавії, Румунії, Угорщині,Чехословаччині.  

Михайло Спиридонович вісімнадцятирічним юнаком з другої спроби потрапив на фронт, був поранений, потрапляв в оточення ворога, але, долаючи усі негаразди, вижив, проявляючи мужність у боях за рідну землю та за звільнення Європи. 

Попри поважний вік і недавню хворобу, 94-річний Михайло Спиридонович сповнений оптимізму, охоче ділиться спогадами про війну й вкотре підкреслює: «Пам’ять людська здатна загоювати дрібні рани, але не стирає найстрашніші випробування».

—  У одному з кровопролитних боїв під Овідіополем лиш підняв голову з окопу, а папаху збив снайпер. Коли виходили з оточення, куля потрапила в польову сумку, але мене не зачепила. А якось, за 10 метрів  розірвався снаряд. Один з осколків поранив у руку, а трьох товаришів інші «скосили» на смерть, — згадує Михайло Шуляк. Також пам’ятні для нього події пов’язані зі штурмом оборонної лінії «Вотан» у районі міста Мелітополь. Це був один з найтрагічніших епізодів війни, бо саме тут у жовтні 1943 року велись найзапекліші бої з фашистами, у яких загинули десятки тисяч воїнів і необстріляних мобілізованих селян.  

Після закінчення війни бравий козак продовжив службу в авіаційному гарнізоні селища Лиманське, що у Роздільнянскому районі, де й оселився. Донедавна ветеран залюбки відвідував місця своєї бойової молодості, особливо міста півдня України, які він визволяв у 1943-1944 роках. За доброю традицією бере участь у заходах до Дня визволення свого та інших районів. Адже, окрім численних нагород за ратні подвиги і мирну працю, Михайло Спиридонович Шуляк удостоєний звання Почесного громадянина Лиманського, Біляївки, Овідіополя та Одеської області. Останнє бравому ветерану присвоєно торік депутатами обласної ради. 

На знімку: ветеран Михайло Спиридонович Шуляк у Біляївці

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті