Як призначається пенсія «чорнобильцям»?

До головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулась група осіб, що брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Громадян цікавили теми встановлення та призначення пенсій, необхідний для цього пакет документів, отримання довідок за місцем роботи, відповіді на деякі інші питання. На їх запитання відповіла заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяна Яворська. До вашої уваги — матеріали зустрічі.

– Тетяно Павлівно, я брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС  з 20 травня до 25 травня 1986 року. В березні поточного року мене визнали особою з інвалідністю другої групи внаслідок захворювання під час ліквідації наслідків аварії. З якого заробітку мені буде призначено пенсію?

– Відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Порядку підвищення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.11 (зі змінами), пенсія внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС, призначається (за бажанням) із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Отже, у Вашому випадку пенсію буде обчислено із заробітку, нарахованого та виплаченого за п’ять днів роботи в зоні відчуження.

– Які довідки для цього треба надати?

– Для обчислення пенсії надаються довідки про заробітну плату встановленого зразку за період роботи в зоні відчуження, видані на підприємстві, з якого Вас було відряджено для виконання робіт в зоні ЧАЕС. 

 Особливу увагу хочу звернути на те, що підставою видачі таких довідок є первинні документи за час роботи в зоні ЧАЕС, а саме: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.

– Як бути в ситуації, коли підприємство, на якому працював “чорнобилець”, ліквідоване? 

– Якщо підприємство ліквідоване без визначення правонаступника, видача довідок про заробітну плату для обчислення пенсії в розмірі фактичних збитків для цивільних осіб здійснюється регіональними комісіями при обласних державних адміністраціях, для військовослужбовців – регіональними комісіями, створеними при обласних військових комісаріатах, територіальних органах міністерств та регіональних органах СБУ.

– Які мінімальні розміри пенсії встановлено на сьогодні для учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС?

– Для осіб з інвалідністю першої групи – 180% прожиткового мінімуму  для непрацездатних осіб, що становить на сьогодні 2694 гривні 60 копійок, для осіб з інвалідністю другої групи – 160% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб – 2395 гривень 20 копійок, для осіб з інвалідністю третьої групи – 145% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб – 2170 гривень 65 копійок.

 

 Окремо зазначу наступне. Коли загальний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, першої групи – 285% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (зараз це 4266 гривень 45 копійок), другої групи – 255% (3817 гривень 35 копійок), третьої групи – 225% (3368 гривень 25 копійок), – їм встановлюється доплата до зазначених розмірів.

Район: 
Выпуск: 

Схожі статті