Курс на знищення тваринництва, або Сіножаті під плугом

Впродовж 1991-2016 років сільськогосподарське виробництво супроводжувалося низкою негативних процесів. Це призвело до зміни співвідношення між тваринницькою і рослинницькою галузями сільського господарства на користь останньої і, як наслідок, занепадом тваринництва. В результаті повної руйнації великотоварних тваринницьких ферм і комплексів у господарствах  фактично не залишилося не лише поголів’я великої рогатої худоби, а й жодної дійної корівчини. 

У Любашівському районі залишилося лише екс-ТОВ ВНФ «Зеленогірське» (днями перейменоване у племінний завод «Троїцький»), де утримується 1600 голів ВРХ південної м’ясної породи, виведеної за період незалежності. Невдовзі пастухи поженуть худобу випасатися на літні вигони, які щороку скорочуються через їх загарбницьке розорення з боку «підприємливих» ділків. І за останні п’ять років наявні в районі 11,8 тис. га пасовищ зменшилися на 30 відсотків. Й дотепер жодного порушника земельного законодавства не покарано, хоча нові власники захоплені землі справно засівають сільгоспкультурами та збирають вирощене. 

Страждає через  зменшення пасовищ і громадська череда, яка сьогодні нараховує близько 8 тис. голів. За словами начальниці управління агропромислового розвитку РДА Людмили Гончарук, за рахунок державної дотації фізичним особам за молодняк нині у селянських хлівах худоба збільшується. Та власники дійного стада ремствують, що пасти своїх корівчин щороку стає дедалі важче. Насамперед, через розорення невдоб та дорожнечу кормів. Також зменшуються сінокоси.  

Начальник відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Ананьївської РДА Сергій Антонюк розповів, що розведенням ВРХ займається лише фермерське господарство «Новатор», де також є невелика отара овець. А майже 5 тисяч корів утримуються населенням. Для більшості людей худоба залишається єдиним засобом для виживання та достатку. На Ананьївщині, як і скрізь, також трапляються випадки розорення пасовищ та невдоб, що суперечить земельному законодавству. 

На знімку: розмежований під ниви степ

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті