Листи до редакції – найактуальніше

   «З квітня 2015 року по цей час не працюю, оскільки доглядаю за тяжкохворою 14-річною дитиною. Чи буде зараховано час догляду до страхового стажу при обчисленні пенсії?», - питання від читача, котре днями надійшло до редакції. Відповідь на нього надають у нашій постійній рубриці спеціалісти головного управління ПФУ в Одеській області.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), до страхового стажу при обчисленні пенсії  зараховується період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який  щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Водночас Законом України  від 03.07.2018 № 2476-VІІІ «Про внесення змін  до деяких законів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми» з 01.01.2019  внесено зміни, зокрема, до статті 11 Закону № 1058.

Відтак з 01.01.2019 у відповідності із п. 9 статті 11 Закону № 1058 загальнообов’язковому  державному пенсійному страхуванню підлягає один із непрацюючих працездатних  батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично доглядають за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний  параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет І ступеня (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, за дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також  непрацюючі  працездатні особи, які доглядають за особою з інвалідністю І групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, та за висновком закладу охорони здоров’я потребує  постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи одержують  допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.  

Тобто батьки, усиновителі, опікуни, прийомні батьки, батьки-вихователі, які фактично доглядають за хворими дітьми (зокрема і не визнаними особами з інвалідністю), є застрахованими особами, якщо вони одержують допомогу.

Страхувальником за вказану категорію осіб є орган, що виплачує допомогу, - орган соціального захисту.

 

Отже, якщо доглядаючи за тяжкохворою дитиною особа отримувала  відповідну допомогу в органах соціального захисту, яка відображена в даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, то цей період буде зараховано до страхового стажу при обчисленні пенсії.

 

Район: 
Выпуск: 

Схожі статті