Фінансова грамотність – ключовий компонент для зростання фінансового добробуту громадян

«Гроші люблять тишу» - відома фраза. Але для того, щоб допомогти громадянам підвищити рівень  фінансової грамотності , розібратися у питаннях, які часто виникають стосовно підвищення цін,  щоб вдосконалити  знання відносно захисту  прав споживачів фінпослуг та розвіяти міфи та плітки,  Національний банк України в рамках програми «Економічний експрес» провів  в регіонах відкриті інформаційні дні. 

19-20 вересня  «освітній лекторій» прибув до Одеси.  Фінансова грамотність, ринок землі, і навіть від чого залежить курс валют – всі ці теми жваво обговорювалися під час заходів.  Досвідчені тренери - фахівці з НБУ поділилися інформацією щодо пошуку та аналізу економічних даних. 

У рамках проекту  люди, які сьогодні визначають політику Національного банку, рухають економічну науку вперед та впроваджують інновації у фінансовій сфері, провели  17 насичених та цікавих лекцій на економічно-фінансові теми. Слухачами стали  вчителі шкіл, студенти та викладачі університетів міста.   Спілкування топ-менеджменту НБУ з представниками бізнесу стало вже традиційною подією, але для учнів старшої школи такі зустрічі пройшли вперше. Під час уроку  «5 умінь фінансових гуру, або Секрети фінансової грамотності»  школярі  дізналися про поняття фінансових цілей, плану, бюджету та особистого капіталу - ці терміни стали ближчими, а під час гри «Що? Де? Скільки?», підлітки Одеси та області позмагалися в знанні економіки.

  Завершився «Економічний експрес» тренінгом  «Економіка. Складне простою мовою»  для журналістів, який було проведено у співпраці із Центром покращення економічної журналістики та Академією суспільного мовлення. Захід відбувся за підтримки Проекту USAID  «Трансформація фінансового сектору» . Акцент під час навчання було зроблено на питаннях пошуку та верифікації економічних даних.  Бонусом була можливість записати інтерв›ю з Катериною Рожковою — першою заступницею Голови Національного банку, яка  наголосила, що центральний банк відповідає за фінансову та цінову стабільність, є архітектором фінансової екосистеми, і це - його стратегічна безстрокова ціль. Серед основних функцій НБУ вона виділила:   забезпечення стабільності грошової одиниці України, зважаючи на пріоритетність досягнення та підтримка цінової стабільності в державі. Також банк  сприяєю фінансовій стабільності (зокрема в банківській системі),   стимулює дотримання стійких темпів економічного зростання,  визначає та впроваджує грошово-кредитну політику, організує готівково-грошовий обіг, тощо.

Окремо Катерина Рожкова зупинилась на майбутній моделі регулювання фінансового сектору внаслідок ухвалення закону про «спліт», яким передбачається передача функцій з регулювання страхових, лізингових, фінансових компаній, кредитних спілок, ломбардів та бюро кредитних історій від Нацкомфінпослуг до НБУ. Також вона прокоментувала  ухвалення Верховною Радою закону про продовження дії механізму про фінансову реструктуризацію, що дозволить банкам продовжити позбавлятись від поганих кредитів, а проблемним позичальникам поступово відновити свою економічну діяльність.  Заступниця голови НБУ відзначила, що законопроект про захист прав споживачів є сьогодні одним з найважливіших документів. «Ця ініціатива дозволить припинити практику надання фінорганізаціями оманливої інформації про свої послуги, такої як приховані комісії та ставки. Я впевнена, що побудова ефективного та стабільного фінансового ринку неможлива без високого рівня довіри до нього з боку громадян, а  мандат на підвищення фінансової грамотності українців передусім це розбудова фінансової культури, що вплине на зміну їх поведінки. Він також  є підтвердженням узятих нами зобов’язань як лідера напрямку на національному рівні», - пояснила Катерина Рожкова.  Через відсутність мандату НБУ не мав можливості ані попереджувати порушення прав споживачів, ані вжити заходів до порушників, але  відтепер стоятиме на захисті безпеки користувачів фінансових послуг. 

У Стратегії НБУ і Комплексній програмі розвитку фінансового сектору до 2020 року та проекті Стратегії розвитку фінансового сектору до 2025 року фінансова грамотність – ключовий компонент для зростання фінансового добробуту громадян.

Рубрика: 
Район: 
Выпуск: 

Схожі статті