Жила-була “дівчина…”

У виставковій залі обласного управління охорони об’єктів культурної спадщини “Уніон” відкрилася виставка “Пам’яті дівчини з веслом”. Засновник проекту – начальник управління Н. Штербуль, куратор – фотохудожник С. Гевелюк. Присвячено виставку до Міжнародного дня охорони пам’яток історії та культури.

Об’єктом зацікавлення людей із фотоапаратом стали зразки садово-паркової скульптури в стилі соцреалізму, казкового романтизму – робітники та робітниці, балерини та піонери, леви, царевичі та царівни... Виявляється, якщо вирушити на фотополювання до одеських дворів, санаторіїв, парків, можна знайти чимало гіпсових, а то й бронзових статуй. Люди, що зараз “мають вік”, зростали з ними і можуть сприйняти це фотопобачення як зустріч після довгої розлуки. Час, на жаль, не пощадив ні тих, ні інших.

Вищезгадані статуї часто перебувають у жалюгідному стані. Є такі, що зрушені з п’єдесталів. Що з ідеологічних, що з технічних або інших причин. Зрозуміло одне – стара міська скульптура “малих форм” зникає, а що йде їй на зміну?.. Звичайно, хтось скаже, “туди їм і дорога – піонерам, вождям, робітникам і колгоспницям”. Не поспішаймо з однозначною відповіддю.

У виставці взяли участь Сергій Гевелюк, Геннадій Гарбузов, Георгій Ісаєв, Володимир Мамаєв, Микола Вітюк, Сергій Поляков, Роман Полушкін. Камерна, ностальгійно-сумна, вона перейнята любов’ю до того, що становить культурну й духовну спадщину Одеси.

…Так, а що ж “дівчина з веслом”? Немає дівчини – ні в парках, ні на фотографіях. Стільки їй дісталося свого часу (глузувань, докорів, знущань), що не витримала, пропала скульптурна дівчина без сліду.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті