Мін’юст роз’яснює

«Вітаю Вас! Моя дочка із чоловіком проживали у Сирії. Восени змушені були переїхати до України. Скажіть, будь ласка, чи може мій зять отримати статус біженця?»

У зв’язку з останніми по­діями у світі питання отримання особою статусу біженця в Україні знову стало актуальним. Відповідно до Закону «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», біженцем визнається особа, яка не є громадянином нашої країни і через можливість стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства, належності до певної соціальної групи або ж політичних переконань перебуває за межами рідної країни. 

Для отримання статусу біженця потрібно звернутися до найближчого територіального органу Державної міграційної служби з відповідною заявою. Необхідно зазначити, що особа, якій виповнилося 18 років, подає заяву про визнання біженцем, в якій викладає основні відомості про себе та обставини, що змусили її залишити країну походження.

До заяви про визнання біженцем додаються:

– документи, що посвідчують особу заявника;

– документи та матеріали, що можуть бути доказом наявності умов для визнання біженцем;

– 4 фотокартки заявника та членів його сім’ї, які не досягли вісімнадцятирічного віку, відомості про яких внесено до заяви.

Якщо документи, що посвідчують його особу, відсутні, або такі документи є фальшивими, така особа має повідомити про цю обставину в заяві про визнання біженцем, а також викласти причини виникнення зазначених обставин.

Орган міграційної служби, який прийняв до розгляду заяву про визнання біженцем, видає заявникові довідку про звернення за захистом в Україні та реєструє заявника. 

Протягом 15 робочих днів з дня реєстрації заяви міграційна служба проводить співбесіду із заявником, розглядає відомості, наведені в заяві, та інші документи, за необхідності вимагає додаткові відомості та приймає рішення про оформлення документів.

У разі прийняття позитивного рішення ДМС продовжує строк дії довідки про звернення за захистом в Україні.

Рішення про відмову в оформленні документів біженцем приймаються:

– за заявами, які є очевидно необґрунтованими;

– якщо заяви носять характер зловживання: якщо заявник з метою визнання його біженцем видає себе за іншу особу;

– за заявами, поданими особами, яким було відмовлено у визнанні біженцем у зв’язку з відсутністю підстав, передбачених для визнання біженцем.

Розгляд заяви про визнання біженцем здійснюється Державною міграційною службою впродовж 2 місяців з дня прийняття рішення про оформлення документів. Потім протягом 15 робочих днів з дня прийняття рішення про визнання має бути оформлене та видане посвідчення біженця строком на 5 років.

Особа, яку визнано біженцем, користується тими самими правами і свободами, а також має такі самі обов’язки, як і громадяни України.

У разі якщо Державна міграційна служба прийняла рішення про відмову у визнанні біженцем, особі надсилається або видається письмове повідомлення з викладенням причин відмови і роз’ясненням порядку оскарження такого рішення.

Докладніші роз’яснення та адвокатську допомогу під час супроводження справи можна отримати в одному з наших центрів або в бюро правової допомоги. Дізнатися, де розташований найближчий пункт допомоги, можна на сайті Мін’юсту або за телефоном гарячої лінії 0(800) 213-103.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті