Кордон співпраці – не завада

Нещодавно в Києві підбили підсумки проектів транскордонного партнерства  України з сусідніми державами.  Зокрема, мова  йшла про спільні програми з Білоруссю та Молдовою, представники яких протягом останніх років активно співпрацювали з нашими співвітчизниками в соціально-важливих сферах. Загалом, Європейським Союзом було профінансовано 29 таких проектів, 16 з яких припали на українсько-молдовську співпрацю. Частина цих проектів орієнтувалися на роботу з нашим регіоном. Тому «Одеські вісті» вирушили до столиці, щоб довідатися, який результат принесло виконання грантових проектів, і чи всі задачі були виконані належним чином.

Гроші для найкращих

На відбірковий конкурс надійшло понад 150 заявок  з прикордонних регіонів Молдови та України. Від нашої держави, крім Одеської області, брали участь Чернівецька та Вінницька. Лише шістнадцять проектів, які були визнані найкращими, отримали подальше фінансування. Загальна сума отриманих грантів перевищила три мільйони євро, третина цих коштів була спрямована на проекти, де Молдова співпрацювала Одещиною. У відборі заявок-переможців передусім розглядалися ті, які планували розвивати освіту, культуру та спорт.

- Це справді важливі програми, які дозволяють нашим прикордонним областям набувати досвіду, посилювати свої зв’язки з іншими країнами, зокрема - членами Європейського Союзу, - зауважила  представниця Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Ганна Білоколос. - Такі проекти дозволяють регіонам ставати впевненішими у впровадженні нових ініціатив, активно розвиватися. Це дуже важливо, оскільки ми бачимо практику участі в цих програмах з країнами ЄС. На сьогодні Україна також демонструє міцні зв’язки зі своїми партнерами в рамках програми транскордонного співробітництва.  І хочеться особливо відзначити, що Україна бере в них участь не тільки в якості партнера, але й головного апліканта, відповідального за загальну координацію проекту.

Спільна робота Молдови та Одещини в міжнародному партнерстві була складовою частиною Програми сприяння територіальної співпраці країн Східного партнерства. До неї входять шість держав колишнього Радянського Союзу, які належать до європейського та кавказького регіонів. Цей проект особливий тим, що жодна країна-учасниця не входить до складу ЄС, хоча програма і повністю фінансується за рахунок Європейського Союзу.  Матеріальна підтримка з боку західних партнерів сприяє тому, що Україна та Молдова отримують додатковий стимул покращувати якість життя.

Істина у вині

Одним з таких знакових проектів для нашого регіону стала співпраця «Асоціації виноградарів та виноробів Одеської області» з молдовським Центром регіонального розвитку «Стабільність». Їм вдалося втілити в життя проект, що тривав півтора роки, отримавши фінансування в розмірі 80 тисяч євро. Гроші були отримані на дослідження того, як розвивати сферу виноробства. Ця галузь є традиційною для наших країн і, на жаль, характеризується спільними проблемами. Так, наприклад, вторинна сировина у галузі виноробства, через відсутність підприємств для переробки, здебільшого йде у сміття. При тому, що вона може слугувати матеріалом для виготовлення дорогої продукції на кшталт виноградних масел чи біологічно активних добавок. 

- Цей проект був спрямований на те, щоб об’єднати зусилля і зрозуміти, наскільки цінний продукт ми просто викидаємо, - каже виконавчий директор Центру регіонального розвитку «Стабільність» Віталій Бурлака. - Завдяки підтримці Європейського Союзу це вдалося зробити, адже проект вимагає великих інфраструктурних інвестицій. В рамках цього гранту був передбачений інституційний розвиток і залучення освітнього сектору. Зокрема, дуже добре попрацювали Академії наук Молдови та Одеська національна академія харчових технологій. Вони об’єднали зусилля і провели масштабне дослідження, яке розкрило потенціал довгострокового розвитку даної галузі.

Протягом вісімнадцяти місяців роботи проекту учасники з Одещини були на постійному зв’язку із молдовськими колегами. Всі заходи проводилися на спільній основі. Представники нашого регіону були присутні майже на всіх тематичних зустрічах в Молдові, та й наші сусіди теж регулярно бували з робочими візитами в Одеській області. І хоча про будівництво переробних заводів мова поки не йде, учасники змогли окреслити привабливу перспективу розвитку, що може привернути увагу потенційних інвесторів.

Робота триває…

На цьому міжнародна співпраця країн Європейського партнерства не завершується. Новий програмний період стартує 2021 року, і вже сьогодні ведуться перемовини з європейськими партнерами на тему, які проекти треба запровадити в Україні,  які тематичні галузі необхідно підтримати та які регіони долучити до роботи. Так, наприклад, розглядається ідея, що в проектах транскордонного співробітництва можуть брати участь не тільки ті області, які межують з іншими країнами, але й ті, що є сусідами прикордонних регіонів. Приміром, якщо мова йде про спільні проекти Одещини з Молдовою, то до них в такому випадку зможуть долучитися Херсонська та Миколаївська області. 

- Європейська комісія наразі підтримує український вектор щодо імплементації транскордонного співробітництва, - каже керівник програм Європейської Комісії (DG NEAR) Лучіан Джега. -  Також надається підтримка громадським організаціям, органам місцевого самоврядування. При цьому комісія націлена на врахування тих соціальних викликів, які стоять перед Україною. Програма була започаткована чотири роки тому, на її меті стоїть розвиток партнерства з іншими країнами-членами Європейського східного партнерства.  Загальний обсяг фінансування становив 12,5 мільйонів євро, серед них на Україну припало 3,5 мільйони євро.

Під час впровадження  грантових програм перед їхніми учасниками виникали проблеми, пов’язані як із законодавством країн, так і з відсутністю досвіду запуску таких масштабних проектів. Тому деякі з них впроваджувалися з затримкою, хоча на підсумковому етапі й досягли поставленої мети. Українські та молдовські партнери знайшли спільну мову, набули досвіду міжнародної співпраці. І, найголовніше, вони дали старт низці соціально-важливих проектів, які з великою ймовірністю будуть працювати й по завершенню грантового фінансування.

Выпуск: 

Схожі статті