Тарас Шевченко: від мученика до поп-зірки

Поему Шевченка проілюстрували фотографіями героїв АТО

Однією з найяскравіших подій Шевченківських днів цього року стала дискусійна платформа «Шевченко: Мова. Держава. Нація», що відбулася 

9 березня в «Українському домі» за підтримки Аграрної партії. Інтелектуальне дійство з яскравим мультимедійним супроводом привернуло увагу сотень молодих людей. Публіка багаторазово нагороджувала доповідачів аплодисментами.

«Хедлайнерами» дискусії стали співак Тарас Чубай, поет Іван Драч, міністр культури Євген Нищук, арт-директор мережі книгарень «Є» Анастасія Левкова та лідер Аграрної партії Віталій Скоцик. Слухачі, переважно студенти, прибули з Одеси, Черкас, Вінниці, Рівного, Житомира, Полтави, Чернігова, Кропивницького та інших міст.

Тон бесіді про роль української мови задав Герой України, поет Іван Драч. Він підкреслив, що обмін думками матиме значно більше ваги та сенсу, якщо доповідачі будуть максимально щирими. 

– Я зустрічався зі студентами кращих навчальних закладів країни. Вони всім серцем підтримують українську мову, але коли виходили на вулицю, розмовляли російською. Чому? Треба бути щирим до кінця. Тільки так побудуємо нову країну, – звернувся Іван Драч до молоді.

Публіка підтримала поета оплесками.

Лідер Аграрної партії Віталій Скоцик відзначив, що в суспільстві все ж настав перелом у розумінні важливості української мови. Розмовляти українською стало модно і сучасно.

– За два роки я провів близько півтисячі зустрічей від Закарпаття до Донбасу. Країна дуже різна, люди багатьох професій, але всі без винятку підтримують українську як державну. Просять виступати українською. До мови величезний інтерес, – поділився спостереженням Віталій Скоцик.

Люди все частіше обирають українську як мову для своїх дітей, додала арт-директорка Анастасія Левкова. Треба, щоб українська стала мовою міжнаціонального спілкування в Україні, розвинув тему Тарас Чубай.

Упродовж дискусії на екрані кіноконцертної зали демонстрували рукописи та художні роботи Шевченка – ранні малюнки з Вільнюса та Петербурга, портрети, акварелі приаральських степів. Виступи розбавляли відеовключеннями студентів зі Львова та Острога, відеокоментарями сестер Тельнюк, режисера Олеся Саніна, художника Петра Гончара.

Відзначимо, що один із організаторів дискусії – художнє агентство «Арт Велес» – вдало спланувало захід. Розмова вийшла живою, підкріпленою візуальними образами.

Особливо зворушливим став момент прочитання уривку Шевченкової поеми «Кавказ» із демонстрацією на екрані героїв АТО. У багатьох присутніх виступили на очах сльози.

Учасники дискусії відзначали, що останні події в Україні актуалізували творчість Шевченка. Його поезія пророча, така, що дає сили народу.

Анастасія Левкова зізналася, що до Революції Гідності поет не був їй близький по-справжньому. Але 2014-го під враженням від Майдану вона переосмислила роль Шевченка, прочитала по-новому – «аж до сліз».

– Разом із тим Шевченко залишався дуже життєрадісною людиною, улюбленцем простих людей та аристократичних салонів. Ось ця широта робить його великим, – підкреслив лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.

Попри кріпацьку юність і заслання, які пережив поет, Тарас Чубай називає Тараса Шевченка першою поп-зіркою України. Він настільки талановито ретранслював думки свого народу, що навіть російськомовні панночки захоплювалися його віршами в той час.

Дискусія про Шевченка досить швидко переросла у діалог зі студентами.

– Яку національну ідею треба Україні? – запитали із зали.

– А яка національна ідея у Франції, Польщі чи Італії, – відповіла запитанням на запитання Анастасія Левкова.

– Наша національна ідея – жити щасливо, – напівжартома сказав Тарас Чубай.

У кулуарах вдалося поговорити з одеситкою, акторкою та телеведучою Юлією Юзишиною. Захід її надихнув, зізнається вона.

– Знаю українську і можу нею говорити! Але в Одесі дуже не вистачає україномовного середовища для практики, – каже Юлія, добираючи українські слова.

Наприкінці дискусії Іван Драч зауважив, що Тарас Шевченко, особливо в пізній творчості, а також філософ Григорій Сковорода, навчили українців бути безмежно добрими. Ми все прощаємо і не ліземо першими в бійку.

– Українці не знають, де зупинитися у своїй доброті. На жаль, вороги цим користуються, – підсумував поет.

Рубрика: 
Выпуск: 
Автор: 

Схожі статті