І усмішки, і друзі злітаються сюди

Приймай, Левадівко кохана,
І  привітай сьогодні знов
Гостей Олійника Степана,
Що бережуть його любов.

Ці слова написав поет лауреат премії імені Степана Олійника Василь Кравчук, вкотре відвідавши село, прославлене в Україні та ближньому зарубіжжі своїм самобутнім Міжрегіональним  літературно-мистецьким фестивалем гумору й сатири «Степанова весна». Саме Левадівка на початку квітня стає на Одещині епіцентром вшанування пам’яті неперевершеного майстра гострого сатиричного пера Степана Івановича Олійника. Тут із 1909-го по 1926 рік він жив, набирався життєвої мудрості, щоб потім сміхом лікувати недоліки нашого суспільства. Адже творча спадщина митця актуальна й по сьогодні. Важливу роль у популяризації творчості сатирика відіграє Левадівський меморіальний музей (філія Одеського літературного музею). Його незмінна директорка заслужена працівниця культури України Валентина Феодосіївна Панкова розповіла, що особливо опікувався створенням музею одеський письменник Іван Дузь. А впродовж 1983-1994 років він організовував Олійниківські читання в Миколаївському районі. Привозив із собою бригади поетів-сатириків, акторів з Одеси, Києва, інших міст України, навіть із Москви.

У книзі відгуків музею професор, доктор філологічних наук, член Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України Іван Михайлович Дузь залишив такий запис: «Слово Степана Олійника, його безсмертя – в безсмерті народу. Він жив зі своїм народом, працював в ім’я свого народу, своєму народу він віддав весь свій талант, все своє життя. Це добре, дуже добре відтворено в стендах, в експозиції музею. Спасибі вам, земляки Степана Івановича, вам, учителі та учні, за те, що ви створили музей і своїм словом озвучили його. У ньому ваша душа, ваше серце, ваша пам’ять... А пам’ять – то вічність».

Чимало письменників увічнили пам’ять Сміхотворця у своїх спогадах, дослідженнях і поезіях. Серед них чимало земляків. Зокрема, учитель із села Улянівка Сергій Мефодовський, який написав:

Здається, сказано вже все
Про ваш талант і щиру вдачу:
Нотатки. Спогади. Есе.
Любов і пам’ять на додачу…
Хай посивіла голова.
Але ж у серці – квітень, квітень!
…Кладу до пам’ятника квіти –
І зайві, зайві всі слова!

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті