Суперечки замість результату

Президент Трамп вкотре протиставив себе власному кабінетові, остудивши запал держсекретаря Тіллерсона в його зусиллях винайти політичне рішення проблеми Північної Кореї, пише Пітер Бейкер у «Нью-Йорк Таймс». Тіллерсон і не приховував, що намагається знайти хоч якісь дипломатичні важелі впливу на уряд Кімів, навіть оголосив про свій намір під час візиту до Китаю, але отримав удар у спину від власного боса. 

«Я сказав Рексу Тіллерсону, нашому дивному держсекретарю, що він марнує час, намагаючись домовитися з «Малим Ракетоманом», – цитує Бейкер «Твіттер» Президента США. – Побережи свої сили, ми зробимо те, що повинні».

Кім Чен Ин не лише облаяв Дональда Трампа «скаженим американським бульдогом», а й пообіцяв здійснити наступний ядерний вибух у повітрі, мовляв, це отверезить і Сполучені Штати, і їхніх союзників. Останнє ядерне випробування в атмосфері відбулося 37 років тому – наразі такі вибухи заборонено, бо вони спричиняють значні радіоактивні забруднення. Трамп, своєю чергою, узяв курс на військове розв’язання, а точніше – розрубання гордієвого вузла північнокорейської проблеми, хоча аналітики і стверджують, що такого рішення немає. Таким чином, важко визначити, хто скаженіший – Кім чи Трамп.

Заради справедливості, пише «Нью-Йорк Таймс» далі, слід зауважити, що вирішити питання Північної Кореї переговорами протягом останніх 25 років намагалися і Білл Клінтон, і Джордж Буш-молодший, але ці спроби не завадили Пхеньяну створити ядерну зброю.

Втім, американці не стільки переймаються тим, хто кому «бульдог», як тим, що у президентській гілці влади немає злагоди. Припускаючи, що у корейському питанні Трамп із Тіллерсоном грають у «доброго та злого поліцейських», Пітер Бейкер зауважує, що у Трампа подібних розбіжностей із власною командою вистачає і без цього. І дійсно, як не пригадати нещодавню ситуацію із Катаром? Щойно Рекс Тіллерсон закликав до «спокійного та виваженого діалогу», як Президент США не лише примусив країни Перської затоки до жорсткої блокади Катару, а й записав це до переліку особистих політичних здобутків.

Жертвою різкої критики став і генеральний прокурор Сполучених Штатів Джефф Сешнс, мовляв, «він дуже слабкий». Про що думав Трамп, коли власноруч призначав Сешнса на цю посаду, – питається журналіст. 

Загалом, 45-й Президент Сполучених Штатів Америки не марнує шансу критикувати будь-кого, як-от владу Пуерто-Рико (протекторат США) за нібито недостатньо енергійні заходи з ліквідації наслідків урагану «Марія». Справді, за даними «Вокс ов Америка», наразі майже третина жителів Пуерто-Рико досі не мають доступу до питної води, а 95 відсотків споживачів електрики знеструмлені. Сенатор від штату Нью-Йорк Чак Шумер на каналі «Сі-Бі-Ес» сказав: «Замість того, щоб писати критичні «твіти» на адресу міської керівниці Сан-Хуана (столиця Пуерто-Рико), у якої на очах помирають люди, краще б засукав рукава і сам організував роботу тут. Але ж перші півтора тижні ця робота була вкрай неадекватною і неорганізованою». Сама ж пані мер розпачливо заявила: «Ми тут помираємо, а ви вбиваєте нас своєю неефективністю». Навіть сенатор-республіканець від штату Флорида Марко Рубіо, хоча і відмовився прямо критикувати Трампа, але погодився з неадекватністю заходів виконавчої влади країни з подолання наслідків стихійного лиха. «Я вважаю, що кожна хвилина, яку ми витрачаємо на політичні суперечки про те, хто що робить чи не робить, хто правий, а хто винний, забирає у нас час та енергію, потрібні для отримання належного результату», – зауважив він.

Важко не погодитися з паном Рубіо, адже такі самі, чи навіть менш конструктивні суперечки українці щодня спостерігають у власному політикумі. І от дивна річ: кожний із критикуючих точно знає, що він вчинив би не так, як вчинено. А як саме він вчинив би – залишається загадкою. Такою самою загадкою, як і те, чому він сам не зробив нічого, аби розв’язати проблему. Тішить одне: суперечки і критиканство властиві українській політиці так само, як і американській. Хоч у чомусь ми наздогнали і навіть випередили Америку.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті