Не треба бути ЗОЖ-ником – треба бути здоровим

Перевірити тиск, виміряти рівень цукру в крові, отримати консультацію терапевта. Всі ці послуги жителі та гості Одеси могли отримати минулої суботу в Міському саду, де проходив фестиваль «Живи активно!». Під відкритим небом були організовані різні сектори, де кожен міг знайти собі дозвілля до смаку. Так, зона «Вимірювання» мала на меті допомогти всім охочим визначити показники свого здоров’я та вказати, на що звернути увагу в своєму організмі. Ділянка «Майстер-класи» допомагала опанувати різноманітні практичні навички, а в зоні «Розваг» дітлахи грали з аніматорами та дізнавалися, чому важливо бути здоровими.

Тренувалися на ляльках

Киянка Ірина приїхала разом з п’ятирічним Михайликом до Одеси на відпочинок. Гуляючи Міським садом, вони випадково натрапили на фестиваль. Хлопчик побачив уроки першої допомоги для дітей й захотів лишитися. Малий так зацікавився мистецтвом накладання пов’язок, що його, здається, зовсім не цікавили стандартні дитячі розваги. Разом зі своїм однолітком Михайлик сидів навпроти інструктора та уважно слухав, як і що робити, коли хтось пораниться. А потім діти намагалися відпрацювати навички на манекені і, здається, виконали поставлені задачі з мінімальними помилками.

- Зараз моя дитина вчиться надавати першу допомогу ляльці, дивиться, як обробляти невеличкі рани, як з ними поводитися, - коментує дії свого сина Ірина. - Такі заходи дуже важливі для розвитку дітей. Як вчитель можу сказати, що дуже необхідно вести просвітницьку роботу серед малечі на  тему охорони здоров’я, і дуже добре, що діти в таких заходах можуть брати участь безпосередньо. У нас в Києві проводиться багато подібних заходів і дуже добре, що столицею все не обмежується.

Аудиторія, що прийшла на фестиваль, була досить різна. Серед відвідувачів були як літні люди, так і мами з маленькими дітьми. Поки дорослі вимірювали тиск і рівень цукру в крові біля одних палаток, малеча розважалася біля інших. Разом із запрошеними аніматорами вони робили аплікації, обводили розмальовки й, здається, зовсім не цікавилися темою збереження здоров’я з дитинства. Але про це мають піклуватися їхні батьки. Диплом педіатра є далеко не в кожного, однак універсальних правил дорослі можуть дотримуватися і без медичної освіти.

Захистити наймолодших

На фестивалі багато говорилося про те, що профілактика подекуди ефективніша за лікування. Одним з найкращих способів уникнути хвороб є щеплення. Цей метод, який так не люблять маленькі діти, вже неодноразово доводив, що вакцинація може врятувати чимало життів. Завдяки регулярним щепленням вдалося зменшити кількість епідемій, а деякі віруси ( на кшталт натуральної віспи) зникли з природи взагалі. На жаль, сьогодні в Україні чимало дорослих відмовляється щепити дітей, керуючись як побоюваннями щодо якості вакцин так і переконанням, що хвороби зараз не такі вже й небезпечні, і дитячий організм їх легко подужає. Тому на заході були присутні представники громадської організації «Батьки за вакцинацію», які інформували оточуючих про важливість своєчасних щеплень.

У цьогорічному фестивалі організація брала участь вперше, але загалом вона дуже часто виступає на заходах, присвяченим охороні здоров’я. За кілька років діяльності багатьох супротивників вакцинації вдалось переконати у необхідності щеплень для дітей.  Для всіх потрібні свої слова,  аргументи, але результат того вартий. Голова одеської філії ГО «Батьки за вакцинацію» Марія Калмикова свого часу була серед тих, хто виступав проти щеплень. Але епідемія кору  2017 року в Одесі  році змусила жінку переглянути свої погляди.

- Коли  відбувся спалах кору, ми дізналися про це з сумної новини, що від нього померло кілька маленьких дітей віком до трьох років, - згадує Марія Калмикова. - Тоді я задумалася, що мабуть лікарі все ж таки щось розуміють, і ті вакцини, що робляться від існуючих хвороб, запроваджуються не просто так. Почала цікавитися темою дитячих хвороб і зрозуміла, наскільки вони небезпечні. Я сама маю трьох дітей, всі вони вакциновані згідно календаря. Якщо малюків можна захистити – це потрібно робити.

За здоровий спосіб життя

Проект «Живи активно» складається з двох частин: фестивалю, який проводиться в теплу пору року, і тематичного сайту, на якому публікуються поради, як зберегти здоров’я.  У публічному форматі, із запрошенням спеціалістів, захід проводився вже вп’яте. Але ідея фестивалю полягає не стільки у виявленні тих чи інших захворювань, скільки  в навчанні людей регулярному спілкуванню з лікарями. Патологію в багатьох випадках простіше попередити, ніж вилікувати. Адже деякі хвороби не мають ознак і дають про себе знати на дуже серйозній стадії, коли нічим не зарадити. 

- Ми прагнемо говорити про культуру здоров’я, важливість регулярного відвідування лікарів, активний спосіб життя та здорове харчування, - каже керівниця фестивалю «Живи активно» Юлія Доценко. - Велика кількість людей чомусь гадає, що здоровий спосіб життя - це прерогатива якихось фанатичних ЗОЖ-ників, які в усьому себе обмежують. А насправді це дуже легко і доступно для кожної людини, про що ми й прагнемо розповісти.

В рамках вуличного фестивалю велику кількість обстежень провести досить складно. Але визначити рівень цукру в крові, виміряти тиск чи здати експрес-тест на ВІЛ можна навіть за таких «польових» умов. Нашим людям часто дорікають, що вони не дбають про себе та запускають хвороби. Але кількість охочих, що підходили до лікарів за обстеженнями чи просто за консультацією переконували мене, що наші громадяни про своє здоров’я дбають. Принаймні, в тих випадках, коли це не коштує грошей і не треба годинами стояти в чергах до лікарів.

Конкурс журналістських матеріалів «Дій активно! Живи позитивно!» ініційований Благодійним фондом Олександра Шевченка та Українським журналістським фондом

Рубрика: 
Район: 
Выпуск: 

Схожі статті