Втекти від урбанізації до патріархальних животоків

На Любашівщині для операторів одеських туристичних фірм «Ганеж», «Альбатрос Тревел», «Тартус-тур», «Марком», «Аквавіта», «Екскурсійний  дім Одеси», «Навігатор» влаштували промотур «Любашівські мандри». 

— Ми запросили туроператорів, аби познайомити їх з родзинками, на які так багатий наш район, популяризувати їх і зробити відвідуваними, щоб туристи приїздили до нас і відкривали для себе мальовничу Любашівщину, — сказав, зустрічаючи туроператорів, голова районної ради Сергій Паровик. — Сьогодні зелений сільський туризм віднесений до пріоритетних напрямків, він має стати важливою статтею прибутків для громад та ініціативних людей, готових його розвивати. 

Під час одноденного промотуру провідні фахівці туристичної галузі Одещини побували у селі Покровка, де над Тилігулом височіє одинадцятикупольний храм Іоанна Богослова, зведений місцевим поміщиком Павлом Кондрацьким на початку минулого століття. Зберігся й панський маєток з підземним ходом. Нині тут школа. У Троїцькому Будинку народної творчості туроператори ознайомилися з вишуканим зібранням мистецьких творів заслуженого майстра народної творчості України, основоположника південного стилю декоративно-прикладного розпису  Ростислава Палецького, оглянули лики слов’янських богів, пантеон яких витворив художник і поет Микола Скалозуб. Не оминули увагою колекцію творів ужиткового мистецтва, представлену, зокрема, кількома сотнями вишитих рушників ХІХ-ХХ століть.  

У селі Ясенове Друге туристів вразила своєю величчю більш як 200-річна церква Покрови Пресвятої Богородиці, відроджена і оновлена меценатами. Тут зберігається чудотворна ікона «Усіх скорботних радість», написана монахами на Афоні. На церковному подвір’ї ташується сільський краєзнавчий музей. Його експонати  — красномовні свідчення історії цього краю з часів палеоліту і до сьогодення. Включена до маршруту ЕкоЕтноАгросадиба «Медові роси» — найпривабливіший об’єкт апітуризму на півночі Одещини. Його господиня Алла Чаус пропонує апітерапію — альтернативний метод медицини, в якому для профілактики та лікування хвороб використовуються бджолині продукти: мед, пилок, прополіс, маточне молочко, віск та бджолина отрута, сон на  вуликах. Також можна придбати майський мед, цілющі напої, воскові свічки, ляльки-мотанки тощо. 

 Далі за маршрутом —  база відпочинку «Садиба на Кодимі» в Арчепитівці. Це справжня Любашівська Рів’єра, де приймають туристів  близько 10 років. Гостям пропонують відпочинок у двоповерхових дерев’яних будиночках. Є ресторан, басейн, ферма з вирощування равликів з дегустацією цього делікатесу. З розваг пропонують рибалку на річці та екскурсії річковим транспортом. Господарюють тут батько і син Анатолій і Дмитро Артеменки. 

Голова райради Сергій Паровик розповів, що культурно-туристичний потенціал району ще не вичерпаний. Згодом до сільського зеленого туризму увійде знайомство з виробництвом ефірних масел з шавлії, любистку та інших рослин. Модернізація заводу завершується у Солтанівці. Викличе цікавість й соц-арт, який ще таїться у автобусних зупинках, обрамлених мозаїчними полотнами, в тому числі й у національному колориті. На тракті Криве Озеро - Балта у Бобрику Першому височіє «Дуб Пушкіна». Як відомо, поет двічі проїжджав цією дорогою, прямуючи до Кишинева і, вірогідно, під ним відпочивав.  Також знайдеться чимало заповідних територій та неторканих людиною локацій. Нині розробляється проект розвитку туризму, який передбачає облаштування місць зупинки туристів, облаштування територій навколо джерел, історичних об’єктів, встановлення інформаційних таблиць, розробку нових туристичних маршрутів, створення бази даних про туристичну інфраструктуру регіону. 

Ділячись враженнями від промотуру «Любашівські мандри», президент Оде­ської асоціації туроператорів та агентств  Олександр Грабовський сказав, що ця подорож —  приклад консолідації представників туристичного бізнесу та ефективної моделі співпраці з органами влади, яка робить усе можливе, щоб  цей туристичний маршрут працював.

— Барвиста, духмяна, смачна Україна — вся вона тут, на Любашівщині. Цієї осені відкриваємо туристичну стежку в ці неповторні місця, щоб всі мали змогу намилюватися затишком і красою цього краю, спробувати тутешні страви з домашньою медовухою та хреновухою, поспати собі на вуликах, помилуватися природою, відпочивши тілом і душею від міської метушні, — зазначив Олександр Грабовський.

На знімку: архітектурна спадщина пана Кондрацького

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті