Про податок на пенсії

Після ухвалення Верховною Радою України закону про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання, а також у зв’язку із набранням чинності змін до Податкового кодексу, органи Пенсійного фонду з 1 липня набули статусу податкового агента.

Базою оподаткування податку на доходи фізичних осіб є сума пенсії (включаючи суму індексації, доплат, підвищень та ін.) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їхній розмір перевищує 10 тисяч гривень на місяць – у частині перевищення.

Оподаткуванню підлягає розмір пенсії за кожен місяць окремо.

Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування, якщо не сягає десяти мінімальних заробітних плат на 1 січня звітного року (у 2014 році це 12180,00), та 17 відсотків для суми, що перевищує 10 мінімальних зарплат.

При розмірі пенсії на місяць, наприклад, 15 тис. грн, оподатковується сума 5 тис. грн, до якої застосовується ставка 15%.

Для пенсії, яка складає 25 тис. грн на місяць, базою оподаткування є 15 тис. грн, де податок для суми 12180,00 грн розраховується в розмірі 15%, для суми 2820,00 грн – 17%.

По пенсіях у зв’язку зі втратою годувальника платниками податку є непрацездатні члени сім’ї, на яких призначена пенсія, тобто, для визначення бази оподаткування визначається сума пенсії на кожного утриманця, що порівнюється з 10 тис. грн.

При виплаті пенсії особам, які перебувають на повному державному утриманні, розмір пенсії пенсіонеру, членам сім’ї, частина пенсії закладу (установі) розраховуються після утримання податку.

Виплата пенсії за 6 місяців наперед у разі виїзду пенсіонера за кордон провадиться одночасно з утриманням і сплатою податку з пенсії, із розрахунком нарахування за кожен місяць окремо.

Пенсія, недоотримана у зв’язку із смертю пенсіонера, виплачується з урахуванням утриманого податку.

Допомога ж на поховання обчислюється виходячи з розмірів пенсій без утримання податку на доходи фізичних осіб.

Олена РОДІНА, начальник управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 

 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті