Шлюб за кордоном

– Які документи необхідно надати громадянам України для укладення шлюбу з іноземними громадянами в іншій державі?

– Громадяни України, які вирішили одружитися з громадянами іншої держави, повинні мати на увазі, що від них будуть потрібні документи, підготовлені відповідно до вимог країни, у якій вони планують укласти шлюб. 

Зазвичай для іншої країни документи підлягають легалізації або проставлення апостилю на території України. При підготовці документів потрібно врахувати всі тонкощі та вимоги посольств.

Громадяни України та особи без громадянства, які проживають в Україні, для підтвердження сімейного стану з метою реєстрації шлюбу в іншій державі подають заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою. У ній особа повідомляє про себе, що вона ніколи не перебувала у шлюбі, або про те, що вона раніше перебувала у шлюбі, але зараз її шлюб розірвано, та належним чином легалізовану, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згоду на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

– Який порядок укладання шлюбу між громадянами України за кордоном відповідно до чинного законодавства України? 

– Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України. Згідно з Інструкцією про порядок реєстрації актів цивільного стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженою наказом Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України від 23.05.2001 № 32/5/101 (у редакції наказу Мін’юсту України, МЗС України 25.08.2004 № 90/5/191), консул розглядає заяви громадян України, які проживають у його консульському окрузі. Розділом 4 даної інструкції встановлені правила державної реєстрації шлюбу між громадянами України, а саме консул здійснює реєстрацію шлюбу виключно між громадянами України, які на законних підставах проживають за межами України. 

– Чи можлива реєстрація шлюбу між громадянами України компетентними органами інших держав?

– Відповідно до статті 13 Сімейного кодексу України, якщо в міжнародному договорі України, укладеному в установленому порядку, містяться інші правила, ніж ті, що встановлені відповідним актом сімейного законодавства, застосовуються правила відповідного міжнародного договору України. Тобто, якщо між Україною та певною державою укладено відповідну угоду (договір тощо) в якій передбачено можливість визнання документів про державну реєстрацію шлюбу між двома громадянами України відповідним компетентним органом іншої держави, такий шлюб є чинний і визнається нашою державою. Також слід звернути увагу на чинне законодавство країни перебування – чи дозволена в цій країні процедура державної реєстрації між двома іноземними громадянами.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті