З надією на майбутнє

Виповнюється 150 років обласній організації Спілки наукових та інженерних об’єднань (СНІО) України

Варто нагадати, що саме в нашому місті 1864 року з’явилося перше в Російській імперії товариство інженерів і архітекторів, спадкоємцем якого сьогодні є Одеська обласна організація Спілки наукових та інженерних об’єднань України (з 1988 року її президентом постійно обирають доктора технічних наук, професора Валерія Малахова). Вже тоді, півтора сторіччя тому, представники технічної інтелігенції розуміли, що для вирішення основних економічних завдань розвитку держави треба об’єднувати свої зусилля.

Наприкінці ХIХ сторіччя товариство інженерів і архітекторів брало участь у розробці проектів спорудження водогону Одеса - Дністер, Одеського театру опери та балету, політехнічного і технологічного інститутів, ремісничих училищ, в організації та проведенні різних виставок.

В Одесі протягом 30 післявоєнних років 23 науково-технічних товариства були організовані в усіх галузях народного господарства – у промисловості, на залізничному та водному транспорті, у сфері будівництва. У 1957 році створюються обласна рада НТТ і Будинок техніки. До 1962 року вони розміщувалися по вул. Ласточкіна, 6 (нині Музей морського флоту), з 1962-го по 2009 рік – по вул. Гоголя, 12, звідки їх виселили у зв’язку із проведенням ремонтно-реставраційних робіт.

Найефективнішою робота СНІО була в період до 2000 року. На базі Будинку науки і техніки відбувалися щорічні виставки «Винайдено в Одесі». На них експонувалося понад 200 перспективних розробок, майже половину з яких було захищено авторськими свідоцтвами на винахід. За заявками підприємств приблизно 50 із репрезентованих новинок впроваджувалося у виробництво. Продукція одеських заводів і фабрик постачалася у більш ніж 120 країн світу. Лідером у цьому виступало обласне НТТ машинобудівників під головуванням Івана Ліптуги.

Першими в Україні обласні правління науково-технічних товариств почали розвивати госпрозрахункову діяльність, створювати тимчасові творчі колективи, центри з впровадження наукових розробок. До 1990 року обл­управліннями Спілки НІО й НТТ на замовлення підприємств було підписано понад 500 договорів на суму 2,9 мільйона рублів.

В останнє десятиріччя Спілкою НІО розроблялися різні рекомендації: з проблем екологічної безпеки транспортних коридорів у Чорноморському регіоні, розвитку нанотехнологій, забезпечення енергоефективності у переробній промисловості та комунальному господарстві.

У нинішніх умовах кризи стрімко зростає цінність реалізації інноваційних проектів, розвитку високотехнологічних виробництв. Тому саме наука повинна прийти на допомогу органам місцевого самоврядування, які змушені шукати додаткові джерела наповнення бюджету в умовах, коли усе більше функцій перекладається державою на їхні плечі.

Виходячи з реальної ситуації, обласна організація СНІО України звернулася до керівництва міста із проханням надати їй приміщення для організації нормальної роботи за пільговою ставкою орендної плати. Потенціал понад 50 науково-інженерних і науково-технічних об’єднань необхідно максимально використовувати для розв’язання найбільш важливих проблем Одеси та регіону.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті