Не замовчуючи проблем

В Одеському регіональному інституті державного управління НАДУ при Президентові України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція, у роботі якої брали участь керівники органів виконавчої влади і місцевого самоврядування Одеської, Миколаївської та Херсонської областей, провідні вчені – фахівці держуправління з вітчизняних і закордонних вищих навчальних закладів.

Мету й завдання форуму прокоментував директор ОРІДУ Микола Іжа:

– Головне питання в тому, щоб при розбудові держави враховувався весь досвід, накопичений у минулому країною. Цьому був присвячено одну з доповідей, де йшлося про теорію та історію українського державного будівництва. Останнім часом ми постійно посилаємося на міжнародний досвід, надаючи йому ключового значення. Проте, як свідчить практика, приклади інших держав не завжди приживаються в нашому суспільстві. Тому треба взяти з власного досвіду все те, що працювало на побудову нашої держави, незалежно від чинного соціального ладу, чи то період козацтва, а чи радянські часи. Наші вчені з цих питань читають лекції, проводять заняття й наукові дослідження. На превеликий жаль, сьогодні у нас замість державного є кланово-олігархічне управління. До чого це призвело, ми бачимо: Майдан у Києві, трагедія на сході країни. Висновок один: якщо ми не станемо реалізовувати досвід і наробітки вчених, а також (у даному разі) й досвід, який є в різних державах світу, і на цій основі не змінимо систему управління, не передамо владу на місця – можемо втратити державність. Дану точку зору висловив віце-прем’єр-міністр із регіональної політики – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Володимир Гройсман. 

Щоб не допустити політичної катастрофи, необхідно депутатам, які прийшли до Верховної Ради, думати не про свої особисті інтереси та вигоди, а про актуальні державні проблеми. Для їхнього розв’язання потрібно якомога скоріше ухвалити пакет законів, розроблених і підготовлених під керівництвом зокрема того ж Володимира Гройсмана. Це проекти законів про децентралізацію влади, про адміністративну реформу, про державну службу, про фінансування об’єднаних громад. Основне завдання – децентралізація влади. Це потрібно для того, щоб люди на місцях, які обрані нами всіма, відповідали за ухвалені ними рішення. А ми – громада – могли б зажадати від них звіту і, в разі незадовільної роботи, відкликати, позбавивши мандату. Ось цей механізм належить доопрацювати і скоріше впровадити. 

Свій погляд на проблеми, що є в Україні, висловив і директор Інституту проблем державного управління та місцевого самоврядування НАДУ при Президентові України В. Толкованов: 

– Попри всі переломні події остан­нього року в нашій країні, потрапляючи за кордон, розумієш, що світ живе своїми турботами, і проблеми України там посідають дуже невелике місце. Тому подібні конференції – за участю представників інших країн – це важливий внесок у популяризацію нашої держави.

Я, наприклад, читав лекції в одному зі знаменитих університетів світу – у Сорбонні. І там викладачі, професори запитували у мене про Україну, і я зрозумів, що вони знають про нашу країну тільки те, що «прем’єр-міністр була у в’язниці». Тому треба якомога активніше розширювати інформацію про Україну. 

Ділячись своїми враженнями від нещодавнього перебування в Лондоні, В. Толкованов сказав, що його вразило вміння громадян Великої Британії (яка, як відомо, стояла на межі розпаду у зв’язку з можливим виходом з її складу Шотландії) вести дискусії на найгостріші та найболісніші теми. Тільки сильний народ, сильна людина здатні відверто говорити про свої проблеми та свої недоліки. Завдяки тому, що проблема не замовчувалася, а навпаки, до полеміки долучилися дуже різні соціальні групи та верстви населення, вдалося зберегти державу цілою.

– Говорити про наявні хвороби – це перший крок до одужання… Іноді можна почути, що після Майдану люди мусили змінитися. Але це неможливо. Справа в іншому. У межах кінофестивалю «Молодість», який нещодавно відбувся в Києві (попри те, що кінотеатр «Жовтень» був спалений під час протистояння минулої зими), демонстрували документальний фільм, знятий нашими кінематографістами. Його назва – «Дім». Творці використовували алегорію – будинок із двома вікнами, одне з яких дивиться в добро, а друге у зло. У кожному з нас є два начала – добре та зле, і тільки наш вибір вирішує, у яке вікно людині дивитися. Завдання суспільства: вибирати правильне вікно – у добро. 

Наша біда в тому, що у нас багато які проблеми замовчуються. Тут не можу не згадати травневі події в Одесі. Начебто було проведено розслідування, але ніхто так і не докопався до суті, і, на жаль, ця рана не гоїться. І це величезна проблема для суспільства. 

Перебуваючи в Європі, я був вражений, як активно науковий світ реагує на всі зміни. Я говорю не про політику, а про науково-експертне середовище. Дуже активно розвивається євразійське співробітництво. І на експертних майданчиках, де збирається величезна кількість провідних спеціалістів і вчених, серйозно говорять про зони вільної торгівлі ЄС і ЄвразЕС. На жаль, у цій дискусії не чути голосу України. Більша частина наших політиків не підготовлена до професійних дискусій і тому часто в полеміці проявляє невиправдану агресію… 

Загалом робота науково-практичної конференції «Реформування публічного управління: теорія, практика, міжнародний досвід» була результативною та плідною. Після дискусій і обговорення ключових доповідей, виступів на пленарному та секційних засіданнях, обміну досвідом і думками щодо проблем і перспектив реформування публічного управління доповнено та схвалено рекомендації для використання у практичній діяльності органами публічної влади.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті