У морі банків

Моряки, як відомо, непогано заробляють. Але їх підводить довірливість. Так, сотні морських родин стали жертвами лихварів банку «Порто-Франко». Кому ж вірити?

На прес-конференції у прес-центрі «Паритет» на це питання відповідає начальник управління з роботи з фізичними особами банку «Південний» Артем Семейнов.

Ситуація на ринку фінансових послуг кепська. Торік закрилися 33 банки. У першому кварталі 2015 року зазнали краху ще 13. Серед них і такі відомі, як «Дельта-банк», «Надра-банк». За прогнозами, до кінця року прощальну мелодію зіграють ще 10 банків. 

– Цей процес офіційно Нацбанк України називає очищенням. Ідуть геть гравці, неспроможні підтримати свою ліквідність і виконати зобов'язання перед вкладниками, – говорить А. Семейнов. 

Наслідком очищення стали обмеження, запроваджені рішеннями НБУ. Так, згідно з його постановою № 160, до 3 червня 2015 року фізичні особи можуть за день зняти з валютних рахунків суму, еквівалентну 15 тис. гривень. Верхня межа в національній валюті – 150 тисяч. За добу можна обміняти на долари максимум 3 тис. гривень.  

Обмежувальною умовою суто для моряків А. Семейнов вважає неодмінну наявність при одержанні кредиту якогось поручителя. Останній повинен приймати претензії від банку в разі, якщо моряк, перебуваючи у плаванні, порушує графік погашення боргу. В усьому іншому моряки не виділяються в окрему категорію клієнтів. Суму кредиту кожному дають відповідно до зарплати, зазначеної в контракті. Але не більше 100 тис. гривень із річними, що доходять до 27%. 

Сьогодні моряків кредитують чотири-п'ять банків. Це той же «Південний», де їх приблизно 10% у загальній кількості користувачів, «Альфа-банк», Перший український міжнародний банк – ПУМБ, «Марфін-банк». Умови в усіх приблизно однакові. 

Загалом на ринку після очищення залишилася приблизно сотня банків. Але чи не зачаївся в освіжених лавах черговий «порто-франко»? 

За якими ж критеріями вибирати банк?

Як сказав А. Семейнов, найкраще відкривати рахунок в одному з великих банків, який входить у двадцятку провідних. При виборі варто звернути увагу на його ліквідність, прибутковість, упізнаваність бренду, кількість філій. Якщо, наприклад, у банку було п'ять, а стало три відділення, це може бути знаком, що він згортає свою діяльність. Показовою є і така інформація: набирає банк додатковий персонал чи звільняє працівників.

Якщо банк твердо стоїть на плаву, він не боїться сповіщати клієнтів про нововведення в законодавстві, навіть не вигідні для себе. Зокрема, пояснювати морякові, як ці зміни позначаться на його гаманці. 

Зі свого боку морякові слід відкрити офіційний сайт НБУ, де наведено статзвітність банків. Є також спеціалізовані банківські сайти, доступні користувачеві, де розміщено дані про величину кредитного портфеля, про результати, з якими банк завершив рік, про його місце в рейтингу. Допоможуть при виборі відгуки багаторічних користувачів. Так, великий банк не обмежує моряка в можливості підключити до своєї платіжної карти родичів, щоб і вони могли розраховуватися з його карти на території України. 

У відповідь на думку, що для моряка надійніше залишати зарплату в іноземному банку, А. Семейнов зазначив: 

– Відкриття рахунків у банку-нерезиденті дозволено. Але тільки після одержання ліцензійного дозволу від НБУ. І тоді на українського одержувача будуть поширюватися всі обмеження, запроваджені Нацбанком в Україні. Везти гроші за підбивкою пальта ризиковано, особливо при перетинанні кордону. 

Якщо «очищений» банк пішов геть із ринку, претензії щодо повернення своїх грошей можна пред'являти НБУ, управлінню із захисту прав споживачів, нарешті, звертатися до суду. 

Выпуск: 

Схожі статті