Із чого починається шлях на європейський ринок?

У бік Європи сьогодні з надією позирають керівники багатьох вітчизняних підприємств. Тільки от для того, щоб витримати чинну там конкуренцію, треба повністю переглянути й перебудувати свою роботу в плані раціональнішого й ефективнішого використання ресурсів. Як свідчить статистика, на виробництво одиниці продукції в нас витрачається в середньому в 10 – 13 разів більше різних ресурсів, ніж за рубежем. З урахуванням постійного росту вартості електроенергії й палива, сировини й матеріалів, комплектуючих виробів створюється часом непереборна перешкода для виходу українських товарів на європейський ринок. 

Розуміючи складність ситуації, з 2007 року ООН реалізує в Україні (Київська, Вінницька, Запорізька й Одеська області) проект UNIDO – «Сприяння розвитку ресурсоефективного й більш чистого виробництва». Він допомагає вітчизняним підприємствам, що представляють малий і середній бізнес, привести виробничі процеси й рівень якості продукції у відповідність із вимогами національних і міжнародних стандартів промислової й екологічної безпеки. Донорами проекту виступають уряди Швейцарії й Австрії, сприяють Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Спілка промисловців і підприємців України. Координатором проекту в нашій області виступає Одеська національна академія харчових технологій (ОНАХТ). 

Методика UNIDO апробована в 54 країнах світу і передбачає проведення комплексного технічного й технологічного аудиту підприємства на основі складання балансу матеріальних і енергетичних ресурсів із подальшою розробкою технічних рішень, спрямованих на скорочення споживання води, сировини, видаткових матеріалів, а також економію коштів і підвищення ефективності виробничих процесів. 

Досвід реалізації проекту UNIDO щодо впровадження методики ресурсомісткого й чистішого виробництва в середньому забезпечує зниження споживання електро­енергії на 8%, тепла – на 12 – 15%. 

– Першими учасниками проекту стали дев’ять підприємств області, – розповідає координатор проекту UNIDO в Одеській області, завідувачка кафедри екології харчових продуктів і виробництв ОНАПТ, доктор технічних наук, професор Галина Крусир. – Однак із різних причин повний цикл робіт провели тільки на Олександрівському (Комінтернівський район) і Біляївському м’ясокомбінатах ПП «Гармаш», у ТОВ «Гамма», яке займається знешкодженням, пере­­робкою, утилізацією медичних відходів. 

– Участь у проекті передбачає серйозні зміни у світогляді людей, у їхніх підходах до роботи, – веде далі доктор хімічних наук, професор Альфред Цикало. – Адже набагато простіше не враховувати, що труба теплопостачання погано ізольована, не ремонтувати кран, що постійно підтікає, не зауважувати, що забезпечити необхідну температуру нагрівання або заморожування можна за більш короткий період.

Для визначення проблемних моментів на підприємстві створюється робоча група. У неї входять як співробітники підприємства, так і представники проекту UNIDO. Протягом приблизно шести місяців вона розробляє пропозиції щодо підвищення ефективності роботи й конкурентоспроможності. Щоправда, пропозиції ці носять винятково рекомендаційний характер. І вже від керівництва самого підприємства залежить, чи скористається воно наданим шансом, щоб вийти на якісно інший, оптимальніший рівень роботи, чи ні.

– На даному етапі учасниками проекту є ПП «Старокозацький сир», Одеський комбінат хлібопродуктів, Одеський ресторан «Цукіні» і ТОВ «Паритет», що спеціалізується на випуску будівельних матеріалів, – говорить Галина Крусир. – Їхні керівники розуміють, наскільки важливо раціонально й під контролем використовувати наявні ресурси на їхніх досить енергомістких виробництвах. 

Молодий учений, доцент кафедри екології харчових продуктів і виробництв, кандидат хімічних наук Анна Кіріяк у рамках проекту проходить стажування на ПП «Старокозацький сир». Її завдання пов’язані з пошуком шляхів зниження споживання води, електроенергії, очищення виробничих стоків. 

– Я вважаю співпрацю дуже плідною, – говорить Анна. – Керівники розуміють, що в роботі їхнього підприємства важливі як економічна, так і екологічна складові. Це дозволяє серйозно підходити до пошуку рішень поставлених завдань.

Аспірантка кафедри Олеся Чернишова працює з рестораном «Цукіні». Для нас поки що новинка, що пошуком оптимізації виробничих процесів займається керівництво ресторану. Хоча в Болгарії, наприклад, представники ресторанного бізнесу масово співпрацюють із проектом UNIDO і аналогічними йому, щоб мінімізувати витрати й підвищити шанси на одержання прибутку.

– Переді мною стоять два основні завдання: оптимізувати утилізацію харчових відходів, зокрема рослинної олії, застосовуючи європейський досвід сортування відходів для підвищення конкурентоспроможності виробництва, а також знизити енергоспоживання, – розповідає Олеся. – Доводиться розглядати процеси нагрівання води на газі й за допомогою бойлерів, роботу холодильних камер, систему освітлення приміщень. Оскільки жінка – власник ресторану орієнтована на здоровий спосіб життя, екологічно чисте й ефективне виробництво, складностей з наданням необхідної інформації й доступом на підприємство не виникає. 

Треба додати, що по закінченні роботи, в якій активну участь брали викладачі й аспіранти Ольга Сагдеєва, Ганна Космачова, студенти Віталій Суботін, Катерина Саввова, Марія Єлгаєва, відбудеться презентація запропонованих шляхів оптимізації роботи підприємств. Вони також одержать сертифікати міжнародного зразка. 

Галина Крусир розповіла про плани створення постійного офісу UNIDO в Одесі. Оскільки результати роботи наших земляків радують закордонних колег, такий розвиток подій є цілком реальним. Це дозволило б ширше залучати до участі в проекті підприємства різних галузей, а також інженерно-екологічні кадри регіону, поглиблювати й розбудовувати методики, прийняті в UNIDO, з урахуванням різних ризиків, пов’язаних з нинішньою ситуацією в області й країні. А в цілому – допомагати підприємствам ставати стійкішими економічно, конкурентоспроможнішими й безпечними з погляду екології. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті