Порядок і строки подавання заяви про прийняття спадщини

Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини (день смерті особи/день, з якого особа оголошена померлою).

Спадкоємці (фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини) за заповітом чи за законом мають право прийняти спадщину або не прийняти її.

Прийняття спадщини здійснюється спадкоємцями шляхом подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

Важливо, що оформлення спадкових прав спадкоємця здійснюється за останнім місцем проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Якщо спадкодавець мав декілька місць проживання, місцем відкриття спадщини є останнє місце реєстрації спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна, що належало йому на день смерті.

Якщо спадкодавець, якому належало майно на території України, мав останнє місце проживання на території іншої держави, місце відкриття спадщини визначається на підставі Закону України «Про міжнародне приватне право».

У разі відсутності документів, які підтверджують останнє місце проживання померлої особи, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини.

На сьогодні з певних об’єк­тивних причин державні нотаріальні контори, розташовані на території проведення антитерористичної операції (Донецької та Луганської областей), та приватні нотаріуси, зареєстровані у відповідних нотаріальних округах, фактично не працюють.

У таких випадках з метою сприяння у захисті законних прав та інтересів громадян України та недопущення пропуску строків, визначених статтею 1270 Кодексу, заява про прийняття спадщини може бути тимчасово прийнята будь-яким нотаріусом за місцем звертання спадкоємця, незалежно від місця відкриття спадщини (лист Міністерства юстиції України від 17.07.2014 р. № 13.1-32/357).

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто у письмовій формі. Спадкоємець не має права на уповноваження іншої особи подавати від його імені заяву про прийняття спадщини за дорученням.

Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника.

Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун.

Заява про прийняття спадщини може бути надіслана державному або приватному нотаріусу поштою. У цьому разі підпис спадкоємця на такій заяві має бути засвідчений нотаріально.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців з дня смерті особи.

Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, тобто протягом шести місяців.

У разі наявності кількох спадкоємців одним із них, яким першим буде подана заява до державної або приватної нотаріальної контори, буде визначено, якою саме нотаріальною конторою заводитиметься спадкова справа.

Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її та має право на звернення до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Головне територіальне управління юстиції в Одеській області 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті