З урахуванням основних викликів

Командувач Військово-морських сил Збройних сил України віце-адмірал Ігор Воронченко взяв участь у 22-му Міжнародному симпозіумі командувачів ВМС, що відбувся у Сполучених Штатах Америки. 

Тема цьогорічного заходу – «Міцні партнери на морі», а проходив він у Ньюпорті, бо саме там знаходяться коледж і військово-морська база ВМС США. Головна мета симпозіуму – зміцнення міжнародної солідарності з підтримання морської безпеки та врегулювання спірних питань мирним шляхом.

Близько 180 керівників ВМС та Берегової охорони із понад 120 країн світу зібралися, щоб обговорити поточну ситуацію й міжнародні безпекові норми та стандарти на морі, а також роль кібербезпеки під час проведення спільних морських операцій.

– Я вражений підготовкою симпозіуму і вишколом посадовців, відповідальних за його проведення. Все відбувалося чітко за планом, без жодних зривів. Захоплює і представницький склад, адже були присутніми всі командувачі флотів ВМС Америки, атлантичних, тихоокеанських, оперативних флотів, надводних та підводних сил, а також були залучені на рівні командувачів представники берегової охорони країн світу. Був розподіл по регіонах: Атлантичний, Тихоокеан­ський, Чорноморський, Серед­земноморський та Балтій­ський, – зазначив Ігор Ворон­ченко.

Відкривав захід начальник військово-морських операцій ВМС США адмірал Джон Річардсон. Потім із доповіддю щодо перспектив розвитку ВМС США в ролі регіональних ініціатив підтримання безпеки на морі виступив секретар ВМС США Рей Мабус. Особливу увагу він звернув на створення прообразу майбутніх військово-морських сил і навів як приклад створення автоматизованих морських платформ без участі екіпажів. Під час обговорення цього питання були заслухані практично всі регіональні керівники. 

Крім того, було окреслено ряд проблем, пов’язаних із виконанням міжнародного морського права, зокрема стосовно піратства, проблема міграції в Середземномор’ї, де потік біженців щоденно докучає ВМС Італії.

«Наявні інструменти міжнародного права і досвід мирного врегулювання всіх конфліктів, які виникали на морі» – так звучало наступне питання заходу. З цього приводу присутні мали змогу заслухати колишнього командувача ВМС Індії.

– У нього була дуже цікава доповідь, у результаті якої виникло питання з нашого боку: як діяти країні, коли проти неї не виконуються норми міжнародного права, проводиться відкрита агресія, анексія, захоплення майна як військового, так і цивільного? Воно викликало неабияку полеміку в залі. Тож вирішили докладно обговорити тему конфліктів малих держав із великими, глобалізацію великих держав і невиконання норм міжнародного режиму на морі під час наступного симпозіуму, – зазначив віце-адмірал Воронченко. 

Також із доповіддю щодо викликів морській безпеці виступав заступник міністра оборони США Роберт Уорт. До основних проблем він відніс тероризм на морі, міграцію, нелегальну торгівлю, контрабанду, звернувши увагу на забезпечення мирного судноплавства у світовому океані та на морях. Доповідь була пронизана думкою, що треба вирішувати всі питання мирним шляхом, спільними зусиллями, організовуючи спільні місії і проводячи мирну політику.

Після його виступу почалося жваве обговорення зазначеного питання, і командувач ВМС Естонії Стен Сеппер наочно зобразив нарощування потенціалу РФ у Балтійському регіоні. 

Протягом симпозіуму командувач українського флоту зустрічався з усіма керівниками ВМС Чорноморського регіону, а також командувачами ВМС Італії, Норвегії, Швеції, Іспанії, Естонії, Латвії, Литви, тобто з основними нашими партнерами, і заручився взаємною підтримкою.

Про безпосередню участь у заходах ішлося в бесідах із командувачами  ВМС Румунії, Туреччини та Італії. Говорили про навчання, двосторонні зустрічі, спільні дії у відповідних акваторіях, де Україна може брати участь (це Дунай і північно-західна частина Чорного моря). 

У плині дискусії по Чорно­морському та Серед­земно­морському регіонах виявили занепокоєння ситуацією практично всі командувачі. 

– Я запропонував вести мову у так званому форматі 3D, зважаючи на англійські відповідники понять «оборона», «стримування», «діалог». Тобто спочатку міцна оборона, готовність до захисту морських кордонів і прибережної зони з боку військово-морських сил, стримування можна проводити у формі спільних навчань, участі у спільних місіях. Що ж стосується діалогу, то на мій погляд, його таки варто вести зі стороною, яка виявляє потенційну небезпеку. Мирний шлях можливий лише без радикальних заходів, без рішень, які приводили б до втрати особового складу й потенціалу. Важливо доводити за допомогою норм міжнародного права, що діяти і жити треба за правилами міжнародної спільноти, а не за законами, окремо накресленими в резиденціях, – зауважив командувач ВМС України.

Багато уваги було приділено питанню кібербезпеки. З цікавою інформацією виступив доктор наук у Центрі стратегічних досліджень Джеймс Льюїс. До речі, це надзвичайно досвідчена людина, він вважається одним із провідних фахівців у даному напрямі. Під час його доповіді стало зрозуміло, що найбільше викликає занепокоєння те, що так звані хакерські атаки, які відбуваються у світі, набувають державного рівня. Тобто це не група непідконтрольних цивільних осіб, а організації, які підпорядковуються певним структурам і службам.

Було наведено чимало цікавих прикладів, зокрема, коли одна країна, застосовуючи обхідні шляхи й діючи багатоступенево через інші країни, може впливати на фінансові та логістичні потоки забезпечення і зривати будь-які процеси розбудови аж до окремих галузей.

Не оминув він і нещодавній приклад, коли виконана робота щодо захисту інформації, яка тривала не один місяць, практично на виході протягом 

трьох годин була знищена впливом хакерів на об’єкт уваги. Тож занепокоєння процесами, які не контролюються, цілком зрозуміле. 

Взагалі позиція провідних країн  світу щодо питань морської безпеки чітка та зрозуміла – це кооперація й обмін інформацією. Тобто одному не можна «закриватися» і самотужки боротися проти всіх, тільки спільними зусиллями можна забезпечити мир на морських просторах. 

♦Геннадій ХАЛАШ;

Наталія ЗАДВЕРНЯК

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті