Квадратні метри для військовиків, або «Хто крайній у черзі на житло?»

Поліпшення житлових умов нині потребують понад 44 тисячі військовослужбовців Збройних сил України

Проблема безквартир’я у війську залишається однією з найгостріших. Розміри грошового забезпечення наших військовослужбовців, на жаль, іще далекі від вартості квадратних метрів. Тому наші захисники не можуть, як вояки в багатьох інших країнах світу, придбати пристойне житло. Вони багато років чекають його від держави, яка їм, принаймні на папері, гарантує таке право. 

Через ведення бойових дій на сході України зросла чисельність війська, а заразом побільшало тих, хто сподівається на новосілля. За інформацією, наданою Головним квартирно-експлуатаційним управлінням Збройних сил України, сьогодні в черзі на житло перебувають 10 тисяч учасників бойових дій та 600 інвалідів першої й другої груп. Цьогоріч розподілено 1040 квартир, з яких 523 – службові помешкання, 517 – постійне житло. У 2016-му з фондів оборонного відомства вдалося забезпечити квартирами 345 сімей учасників АТО

Протягом усього часу проведення антитерористичної операції з фондів оборонного відомства житло отримали 684 учасники АТО, серед них 39 військовослужбовців, які зазнали тяжких поранень. Одним із тих, кому пощастило, став офіцер Збройних сил Ігор Миколайович. Він – один із новоселів новенького будинку в житловому комплексі «Софія Київська», розташованому на Софіївській Борщагівці, що на околицях Києва. 

– Отримати власне житло, тим більше тут, де сучасні, якісні квартири та хороша інфраструктура, – велика радість. Жодних нарікань на будівельників. У дворах – чисто й затишно, хоча будівництво комплексу ще не завершене. Продовольчі магазини, перукарні, аптеки – все поруч. Та й транспортна розв’язка зручна, – розповів офіцер. 

На жаль, і 2016 року військові не мали нагоди масово відзначати новосілля, адже було розподілено лише трохи більше тисячі квартир. Окрім того, за інформацією представника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ, до кінця минулого року 404 сім’ям планувалося виплатити 154,2 млн гривень грошової компенсації за неотримане житло. Перерозподіл коштів для отримання компенсації по військових гарнізонах визначають пропорційно до кількості осіб, які стоять на обліку в різних регіонах України. Проте і тут не без проблем. 

– Постановою Кабінету Міністрів України  №193 компенсацію вартості квадратного метра житла, наприклад, для Тернополя, визначено в розмірі 7401 гривня, тоді як мінімальний її розмір, відповідно до показників Мінрегіонбуду, – понад 10 тисяч гривень, – пояснює Віктор Юзьков, член «Спілки ветеранів Тернополя». 

Слід зазначити, що офіцерські сім’ї, які ще чекають на власний дах над головою, можуть отримувати кошти за піднаймання житла. Торік відповідну грошову компенсацію отримали 13,1 тис. сімей військовослужбовців у сумі 266,1 млн гривень. Навіть в умовах жорсткої економії держава старається, щоби проблема безквартир’я серед військовослужбовців не загострювалася. У 2015 році у військовому бюджеті на будівництво, закупівлю квартир та виплату грошової компенсації для захисників Вітчизни було виділено близько 940,6 млн гривень. 2016 року – 687,32 млн гривень. На поточний рік на розв’язання проблеми заплановано видатки у сумі 751,02 млн гривень. Розмір поточного фінансування наводить на думку, що отримання житла для більшості родин військовослужбовців є дуже далекою перспективою. Потрібні нові механізми. 

За словами Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака, чинна система забезпечення військовослужбовців житлом малоефективна і потребує змін. Те, що в оборонному відомстві розуміють проблему і відкрито говорять про неї, дає привід сподіватися на краще. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті