Щодо пенсій науковцям

Останнім часом законодавча база України зазнає значних змін. Не обійшла ця доля і Закон України № 1977-ХІІ «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року (далі – Закон № 1977), замість якого набув чинності Закон України № 848-VII «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року (далі – Закон № 848). Новий закон, зокрема, змінює джерела фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам відповідно до Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії з солідарної системи, обчисленої згідно з Законом України № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року (далі – Закон № 1058), на яку має право науковий працівник.

Так, з 1 січня 2017 року набрали чинності положення частини 6 статті 37 Закону № 848, де, зокрема, зафіксовані зазначені зміни.

Раніше, згідно з Законом № 1977, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мав право науковий працівник, фінансувалася: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів – за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів частково – за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а частково – за рахунок коштів державного бюджету. При цьому за рахунок коштів державного бюджету виплата цієї різниці фінансувалася з розрахунку 50 відсотків на одну особу. Для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів різниця фінансувалася за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

З 1 січня 2017 року, згідно з частиною 6 статті 37 Закону № 848, різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом № 1058, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно зі статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, – за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів – за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Тобто, фінансування 50 відсотків різниці пенсії з розрахунку на одну особу взагалі скасовано.

Зазначені зміни спрямовані на оптимізацію видатків державного бюджету та зменшення дефіциту бюджету Пенсійного фонду.

♦Відділ забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті