Тяжка дискусія, тяжкі рішення

Реформа освіти неможлива без оптимізації мережі навчальних закладів. А вона передбачає такий болючий крок, як закриття малокомплектних шкіл. Такі рішення влади спричинені зменшенням кількості учнів у сільській місцевості, спорожнілими класами та зростанням вартості навчання. До того ж маленькі школи – це не лише вагомий бюджетний тягар, а й низька якість освіти дітей. 

За інформацією начальника відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Анатолія Крячика, з 23 загальноосвітніх шкіл малокомплектними вважаються 17. Середня наповнюваність класів становить 11 учнів при нормі 20. Під процес оптимізації потрапляють одинадцять навчальних закладів. 

Проблемою оптимізації шкільної мережі займається спеціальна робоча група. Вона розробляє відповідний план, а також пропонує варіанти подальшого праце­влаштування вивільнених педагогічних працівників. Розробляється план-графік підвезення учнів до опорних шкіл та додому, а також вивчається потреба у відкритті груп продовженого дня. 

На розгляд депутатів районної ради було подано питання про закриття шкіл у селах Агафіївка, Іванівка і Шликареве. Голова райради Сергій Паровик підкреслив, що оптимізація – не забаганка влади, а вимога часу. Адже не можна надати якісної освіти у школі, де навчаються лише кілька дітей. Зрештою, як показує практика, після таких непопулярних реформ, як укрупнення шкіл, ситуація змінюється на краще, адже кардинально підвищується якість освіти. Розуміючи це, багато які батьки, не чекаючи оптимізації, обирають для своїх дітей заклади з ліпшими умовами навчання та виховання. На те є чимало прикладів. 

Стосовно податкових витрат у розрахунку на одного школяра в зазначених школах, то вони коливаються в межах 25-35 тис. грн на рік. (В обох любашівських школах сума освітянської субвенції на одного учня становить близько 7 тис. грн.) А оскільки якість освіти в малокомплектних школах низька, кошти були витрачені намарне. 

Начальниця фінансового управління райдержадміністрації Надія Житнюк додала, що сьо­годні держава оплачує лише працю вчителів, а видатки на зарплату техперсоналові шкіл, енергоносії та харчування дітей лягають на плечі районної скарбниці. І, наприклад, щоб виплатити останню зарплату технічкам, фінвідділу довелося взяти позику в банку. Оптимізація навчальних закладів зумовить значну економію бюджетних коштів, вони будуть раціональніше використовуватися. 

Дискусія щодо доцільності закриття шкіл була досить бурхливою. Свою негативну позицію висловили кілька депутатів. А сільські голови зауважили, що як чиновники, вони підтримують ліквідацію закладів освіти, а як люди – ні. Крапку в питанні поставило голосування. Більшість депутатів висловилися за ліквідацію лише однієї зі шкіл – Шликарівського НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів-ДНЗ». З першого вересня діти відвідуватимуть Зеленогірську ЗОШ І-ІІІ ступенів. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті