Біла ворона республіканців

«Драматичне нічне голосування не принесло республіканцям перемоги у скасуванні «Обамакер», – сповістила агенція «Сі-Ен-Ен» у п’ятницю. – Сенатори від республіканців Джон Маккейн, Лайза Муркоускі та Сьюзен Коллінз долучилися до демократів під час голосування за питання, що було основним у програмі Дональда Трампа та першим у порядку денному республіканської фракції Конгресу».

Особливо дивним виглядає наявність у цьо­му списку «ренегатів» сенатора Маккейна – справжнього важковаговика республіканців. Саме Маккейн наполягав на тому, щоб голосування щодо «Обамакер» було включено у порядок денний цього засідання Сенату. Саме Маккейн рвався з лікарні, де щойно був прооперований з приводу раку, аби проголосувати. І майже всі експерти, зокрема й українські, були впевнені в тому, що Маккейн буде тим тараном, який проб’є мур опору демократів. Але сталося не як гадалося. Недаремно Маккейна однопартійці прозвали «Мевріком». І це прізвисько, що асоціюється у багатьох із потужною бронебійною ракетою AGM-65, насправді означає «білу ворону». Ані вмовляння низки колег у кулуарах Сенату, ані тривалі розмови з віце-президентом Майклом Пенсом, ані навіть Дональд Трамп, що особисто телефонував упертому сенаторові від Арізони, не переконали Маккейна віддати свій надпопулярний голос за проект власної партії. Маккейн мужньо протримався на ногах майже добу, «завалив» законопроект однопартійців та ще знайшов у собі сили дати прес-конференцію після голосування. 

Лідер більшості сенатор Мітч Макконелл, пише «Сі-Ен-Ен», був буквально приголомшений результатами голосування. «Ми вважали, що наші виборці заслуговують на краще. Ми з колегами тяжко працювали над скасуванням закону, обіцяли неодмінно його скасувати і навіть проголосували майже одностайно. Але троє республіканців та 48 демократів зруйнували сподівання американців. Що вдієш, час рухатися далі». Дональд Трамп у розпачі спочатку намагався переконати Макконелла знизити поріг голосування з 60 голосів до 51 (у Сенаті 48 депутатів від демократів і 51 від республіканців), а згодом навіть вдався до шантажу, погрожуючи скасувати субсидії на лікування сенаторам у рамках сумнозвісного «Обамакер», переповідає видання «Фокс Ньюз Санді» слова консультантки Білого дому Келліенн Конвей. «Всі без винятку республіканці були обрані завдяки обіцянкам скасувати цю програму. А зараз вони виглядають як дурні», – написав президент Трамп у своєму «Твіттері» і пообіцяв не приймати у себе жодного, хто сказав, що «треба рухатися далі».

Що ж змінилося у ставленні Маккейна до законопроекту, і чи змінилося насправді? Після провального для республіканців голосування саме Маккейн запропонував повернути законопроект на обговорення сенатського комітету і жорстко пройшовся по «партизанських методах» колег, адже текст майбутнього закону до останнього приховувався не лише від громадськості, а й від сенаторів. «Я вкотре повторюю, що головною вадою «Обамакер» було проведення його через Конгрес за допомогою лише партійної дисципліни демократів, без консенсусу з республіканцями. Ми просто повинні повернутися до правильного способу прийняття законів, повернути проект до комітету, провести слухання, почути думки всіх сторін, дослухатися до губернаторів штатів та громадськості і вже після цього зважено писати законопроект, який, нарешті, забезпечить американців якісним доступним медичним доглядом», – цитує видання емоційний виступ Джона Маккейна. 

Отже, «Меврік» не став ренегатом, не перебіг до табору демократів, як це намагаються представити деякі оглядачі. Сенатор Маккейн просто вважає дотримання демократичних процедур важливішим за партійну дисципліну і за рейтинги республіканців. Політику зазвичай називають брудною грою. Але, виявляється, що не всі підтримують таку гру. «Біла ворона» Джон Сідней Маккейн ІІІ бажає грати за власними правилами. І ці правила складаються лише з двох параграфів: порядність і законність. Кулуарних домовленостей або компромісів у них немає.

Рубрика: 
Выпуск: 
Автор: 

Схожі статті