Оренда: не вскочити в халепу

«Доброго дня, шановний пане міністре! Виступаючи якось по телевізору, ви казали, що дуже часто антирейдерська комісія Міністерства юстиції не може ніяким чином вплинути на проблемну ситуацію, оскільки фактично жодних порушень з боку орендаря нема, адже власники земельних паїв підписують договори оренди, не читаючи їх, і лише потім виявляють якісь проблемні моменти. Скажіть, будь ласка, як правильно оформити такий договір, щоб не втрапити в неприємну ситуацію? І як за наявності договору можна його змінити чи розірвати?
                                                                                                                                                                                                                                                                Олег МАКОГОН»

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі. Договір укладається між власником землі та орендарем у письмовій формі. За бажанням однієї зі сторін він може бути посвідчений нотаріально.

У договорі має обов’язково міститися інформація про:

– об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, розмір земельної ділянки);

– строк дії договору оренди;

– орендну плату (розмір, індексація, спосіб та умови розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальність за несплату).

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Якщо у вас державний акт на земельну ділянку без присвоєного кадастрового номера, необхідно звернутися до спеціалізованого підприємства щодо виготовлення технічної документації із землеустрою. 

Після цього треба пройти ре­єстрацію в регіональному під­розділі Держгеокадастру та зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Мінімальний строк оренди для земельних ділянок сільськогосподарського призначення становить 7 років, а максимальний – 50 років.

Розмір орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін. Проте ця сума не може бути меншою за 3% вартості земельної ділянки.

Зміна умов договору оренди землі чи розірвання цього договору здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору чи його добровільного розірвання спір вирішується в судовому порядку. 

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, окрім випадків, коли така можливість прописана у самому договорі.

Щоб уберегтися від проблем при переданні землі в оренду, слід звертатися до регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області. Адреса: вул. Льва Толстого, 6, 

м. Одеса, 65023, Україна. Контактний телефон (048) 726-22-23. Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213103.

Також можна звертатися до Головного територіального уп­рав­ління юстиції в Одеській об­ласті. Адреса: вул. Богдана Хмель­ницького, 34, м. Одеса, 65007, Україна. Контактний телефон (048) 705-44-66.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті